Prieskum: Viac než polovica Slovákov financuje vianočné darčeky z bežného príjmu

Bratislava 18. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Viac než polovica Slovákov financuje vianočné darčeky priebežne zo svojho bežného príjmu. Takmer dve pätiny respondentov na darčeky šetria niekoľko mesiacov alebo aj celý rok. Len 2 % ľudí si na nákup darčekov požičajú v niektorej finančnej inštitúcii alebo od rodiny či priateľov. Ešte v minulom roku pritom podobný prieskum, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika ukázal, že si na darčeky a vianočné prípravy berie úver až 18 % Slovákov

Ilustračné foto

“Výrazný pokles podielu ľudí, ktorí si požičiavajú na vianočné darčeky, môže súvisieť jednak s lepšou ekonomickou situáciou v SR, rovnako ako s triezvejším uvažovaním pri nákupoch darčekov,” uviedla Jana Žaludová, hovorkyňa spoločnosti Kruk. Niekoľko mesiacov si na Vianoce sporia predovšetkým mladí ľudia medzi 18 a 24 rokmi (30 %), ktorí si zároveň v porovnaní s ostatnými vekovými kategóriami aj najviac požičiavajú od rodiny alebo priateľov. A naopak, ľudia vo veku od 45 rokov si na vianočné darčeky nepožičiavajú prakticky vôbec.

Celý rok na vianočné darčeky sporí 17 % Slovákov, viac ako pätine ľuďom stačí obmedziť výdavky a sporiť len niekoľko mesiacov. Dve pätiny plánuje svoje extra výdavky na rok dopredu, takmer jedna pätina plánuje až na tri mesiace a 12 % respondentov uvádza, že svoje výdavky príliš neplánuje, pretože nemusí. “Na rok dopredu plánujú svoje výdavky predovšetkým zamestnanci so zmluvou na dobu určitú a rodiny so štyrmi a viac členmi domácnosti. Na viac než rok dopredu plánuje svoje výdavky 15 % respondentov,” doplnila Žaludová.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj