Bratislava 14. septembra 2019 (HSP/Foto:ecfr.eu)

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý skúmal názory ľudí z vybraných 14-tich krajín Európskej únie vysvitlo, že Slováci by sa v prípade konfliktu USA-Rusko, radšej pridali na stranu Ruska. Úplne najviac v každej krajine však vyplynulo, že ľudia chcú byť v takomto hypotetickom konflikte neutrálni

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Think tank Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR) dal vypracovať prieskum verejnej mienky v niektorých Euŕopskych krajinách na zahranično-politické otázky.

Konkrétne sa pýtali občanov Poľska, Česka, Slovenska, Maďarska, Dánska, Holandska, Francúzska, Španielska, Rumunska, Švédska, Talianska, Nemecka, Greécka a Rakúska.

Najzaujímavejšia otázka sa týkala prípadného konfliktu medzi Spojenými štátmi Americkými a Ruskom. Na ktorú stranu by sa pridali občania 14-tich vybraných krajín Európskej únie? Alebo chcú ostať neutrálni ?

Všetky krajiny by podľa ich občanov mali ostať v takomto prípade neutrálni. Neutralitu požadujú od 45 % ľudí v Poľsku až po 85 % v Rakúsku. Na Slovensku by si neutralitu želalo 65 % opýtaných respondentov.

Na stranu USA by sa neprekvapivo chceli najviac pridať obyvatelia Poľska – ktoré je známe svojou Rusofóbiou. Takúto možnosť zvolilo až 33 % Poliakov. Na stranu Ruska by sa chcelo pridať len 6 % poľských respondentov.

Prekvapivo proamerické skončilo aj susedné Česko. Na stranu Ameriky by sa pridalo 33 % obyvateľov Českej republiky a na stranu Ruska 9 %.

Naopak, najviac “pro-ruské” sa zo všetkých 14-tich skúmaných krajín ukázalo Slovensko. Ameriku by v prípade konfliktu podporilo len 6 % opýtaných, zatiaľčo na stranu Ruska by sa postavilo až 20% Slovákov.

Mierne na strane Ruska sú aj obyvatelia Grécka 7 % a na strane USA 5 %. Podobne je na tom Rakúsko, ktorého obyvatelia by sa postavili na stranu Ruska v 6 % prípadoch a na stranu USA 4 %.

Ukazuje sa teda, že napriek obrovskej snahe liberálnych médií vykresliť Rusko ako nášho najväčšieho nepriateľa a naopak o Spojených štátoch Amerických vytvoriť obraz nášho najlepšieho spojenca, sa táto taktika liberálnych propagandistov na Slovensku príliš nevydarila.

Samuel Gdovin

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj