Pri výbere mobilu a tabletu hľadíme najmä na jeho vybavenie, ukázal prieskum

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 11. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)

Slováci sa pri výbere mobilného telefónu alebo tabletu rozhodujú najmä podľa jeho hardvérovej a softvérovej výbavy. Ukazujú to výsledky prieskumu spoločnosti NMS Market Research pre Inštitút hospodárskej politiky (IHP)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Za kľúčové parametre to označilo až 47 % respondentov. Cena zariadenia je tak pri rozhodovaní spotrebiteľov o novom mobile či tablete až na druhom mieste a označilo ju 42 % opýtaných. S výrazným odstupom nasledujú priority ako zákaznícka starostlivosť a servis, dostupnosť príslušenstva či pôvod výrobku.

„Cenová senzitivita je pri kúpe mobilných zariadení vyššia u žien ako u mužov. Cena zariadenia zohráva vyššiu úlohu aj u starších vekových kategórií obyvateľstva. Dôležitosť hardvérového a softvérového vybavenia postupne s narastajúcim vekom klesá,“ uviedol na margo výsledkov prieskumu riaditeľ IHP František Palko.

Pri výbere mobilného operátora je zase podstatným faktorom cena za volania, SMS a dáta, ktorú uviedlo vyše 50 % opýtaných. Tretina respondentov uviedla spoľahlivosť siete a pokrytie a menej ako desatina zmluvné podmienky a viazanosť, zákaznícku starostlivosť a bezpečnosť.

Dôraz na cenu pri výbere mobilného operátora podľa Palka kládli najmä mladšie vekové skupiny. „Čím sa vek opýtaných zvyšoval, rástla dôležitosť spoľahlivosti siete a pokrytia. V najstaršej vekovej skupine až 12 % respondentov akcentovalo ako najdôležitejší faktor zmluvné podmienky a viazanosť,“ dodal.

Prieskum realizovala agentúra NMS Market Research na začiatku apríla 2019 na vzorke 1 040 respondentov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj