Bratislava 14. mája 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)

Každý druhý dospelý Európan trpí nadváhou alebo obezitou, medzi Slovákmi a Slovenkami je situácia ešte horšia. Táto závažná chronická epidemická choroba čoraz viac postihuje aj deti a adolescentov. Obezita nie je zďaleka iba kozmetickou záležitosťou, ale akútnym celospoločenským zdravotným problémom, ktorý má za následok mnoho ďalších chronických ochorení. Preto patrí jednoznačne do rúk lekára

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Je zarážajúce, že menej ako percento pacientov dostáva v súčasnosti zdravotnú starostlivosť zameranú na obezitu. Podľa MUDr. Ľubomíry Fábryovej, PhD., prezidentky Slovenskej obezitologickej asociácie, aj na Slovensku zatiaľ iba hľadáme cestu, ako zabezpečiť starostlivosť o obéznych pacientov. Túto cestu symbolicky označujeme ako Route 66. „Vo väčšine prípadov súvisí obezita so životným štýlom – s prejedaním sa, nadbytočným prísunom kalórií, sedavým spôsobom života, nedostatkom pohybu i s nezvládaním stresu. Mnoho ľudí svoje problémy a trápenie zajedá,“ konštatuje MUDr. Fábryová.

Riešiť nadváhu a obezitu sa dá jedine komplexnou zmenou životného štýlu – nevyhnutné je osvojiť si nový, zdravý spôsob stravovania, hýbať sa, športovať a naučiť sa zvládať stres. Dôležité je nielen schudnúť, ale predovšetkým vydržať. V mnohých európskych krajinách vznikajú pod záštitou Európskej asociácie pre štúdium obezity (EASO) centrá pre manažment obezity. V súčasnosti je ich viac ako dvesto, na Slovensku takéto centrum zatiaľ nemáme.

„Centrá sa zaoberajú vzdelávaním v oblasti úpravy životného štýlu, stravovacích návykov, podpory fyzickej aktivity s možnosťou využitia dostupnej antiobezitickej liečby a metabolicko-bariatrickej chirurgie (zmenšenie žalúdka) v spolupráci s odborníkmi,“ vysvetľuje doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD. z Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave.

Obézni ľudia sú často terčom výsmechu, čo môže vyústiť až do diskriminácie. Má to výrazný dopad na kvalitu ich života a psychiku. To môže viesť k začarovanému kruhu nezdravého stravovania a životného štýlu. Podľa prieskumov čelí diskriminácii takmer 20 percent pacientov s obezitou 1. stupňa a viac ako 40 percent s obezitou 2. stupňa.

V rámci už 4. Slovenského dňa obezity (18. mája, kedy si zároveň pripomíname Európsky deň obezity) sa vo vybraných lekárňach uskutočnia bezplatné skríningové merania rizikových faktorov srdcovo-cievnych a metabolických ochorení. Do projektu sa okrem pacientov a lekárov po prvý raz zapájajú aj lekárnici.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj