Rio de Janeiro 30. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eraldo Peres)

Najmenej 57 väzňov prišlo v pondelok o život počas nepokojov vo väzení na severe Brazílie, keď zvádzali medzi sebou boje znepriatelené gangy. Šestnásti z mŕtvych mali odrezané hlavy po najnovších násilnostiach, ktoré otriasli brazílskym väzenským systémom sužovaným nedostatkom priestorov a súperením viacerých gangov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Boje vypukli v nápravnom zariadení v meste Altamira v štáte Pará a trvali niekoľko hodín. Došlo aj k zajatiu dvoch dozorcov, ale neskôr ich prepustili.

Brazílske televízne stanice priniesli zábery hustého čierneho dymu stúpajúceho z komplexu väznice a ľudí sediacich na streche budovy. “Je pravdepodobné, že mnohí z väzňov sa zadusili (dymom),” uviedol jeden z vládnych predstaviteľov štátu Pará pre agentúru AFP. Požiar v celách svojich rivalov, ktorý sa rýchlo šíril, založili lídri jedného z gangov.

Na mieste sa nenašli žiadne strelné zbrane, ale pri potýčkach sa zrejme používali svojpomocne vyrobené nože. Ministerstvo spravodlivosti a verejnej bezpečnosti uviedlo, že organizátorov násilia premiestnia do federálnych väzníc, ktoré sú bezpečnejšie.

Vo väzení v Altamire je v súčasnosti približne 311 väzňov, údajne má kapacitu pre 200 väzňov.

V tejto väznici prišli o život v septembri 2018 pri násilnostiach siedmi väzni. Dozorcovia očividne potlačili pokus o útek.

V máji tohto roku bolo 55 väzňov zabitých v niekoľkých nápravných zariadeniach v susednom štáte Amazonas. Násilnosti vznikli v dôsledku sporov gangov súvisiacich s obchodovaním s drogami.

Brazília má tretiu najväčšiu väzenskú populáciu po Spojených štátoch a Číne. V júni 2017 bolo v krajine 726.354 väzňov, vyplýva z najnovších oficiálnych štatistík zverejnených tento mesiac. Väzenská populácia značne presahuje odhadovanú kapacitu nápravných zariadení, ktorú odhadovali v roku 2017 na 423.242 väzňov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj