Bratislava 20. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)

Verejná ochrankyňa práva Mária Patakyová a prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrili svoju verejnú podporu dnešnému klimaštrajku, ktorý sa koná aj na Slovensku. Štrajku sa zúčastnia prevažne mladí ľudia, ktorí vychádzajú do ulíc po celom svete, aby prejavili znepokojenie z klimatickej krízy, ktorá podľa ich názoru predstavuje obrovské ohrozenie budúcnosti

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke prezidentka Zuzana Čaputová spolu s organizátormi a účastníkmi klimaštrajku

Prezidentka Čaputová v statuse napísala, že keďže práve cestuje do New Yorku na Klimatický samit OSN, tak sa s organizátormi Klimatického štrajku stretla a rozprávala ešte minulý týždeň. Teší ju, že práve mladí ľudia preberajú iniciatívu a aj vďaka nim sa klimatická kríza stáva jednou z veľkých tém aj u nás doma.

“Veľmi vítam ich iniciatívu. Tlak, ktorý na riešenie klimatickej krízy svojimi aktivitami vyvíjajú, je pre Slovensko, pre Európu, aj pre celý svet nesmierne potrebný,” myslí si Čaputová.

Štrajk na sociálnej sieti podporila aj Mária Patakyová, ktorá zároveň vyzdvihla zásluhy Grety Thunbergovej, ktorá s týmito protestmi začala v roku 2018.

“Na stupňujúcu sa hrozbu dlhodobo poukazuje vedecká, odborná a akademická obec a na závažnosť problému upozornila mimoriadne odvážna Greta Thunberg, vďaka ktorej sa spustila globálna vlna klimatických štrajkov,” uviedla Patakyová.

Študentská Iniciatíva Fridays for Future podľa Patakyovej prebúdza verejnosť k aktivite a vyzýva zákonodarcov k zodpovednému prístupu pri navrhovaní a prijímaní opatrení na ochranu prírody, lesov a nášho základného ľudského práva na priaznivé životné prostredie.

“Keďže hľadanie riešení pre záchranu planéty považujem za nevyhnutné, hnutiu Fridays for Future a klimaštrajkom vyjadrujem plnú podporu,” vyhlásila Patakyová.

Klimatický štrajk koná dnes od 11.00 hodiny na Námestí Slobody v Bratislave. Jeho predpokladaný koniec je o 13:00 h.

Pochod za život

V Bratislave sa už túto nedeľu bude konať veľké podujatie, ktorého účastníci budú bojovať za právo na život pre najmenších. Prezidentka ale ani verejná ochrankyňa práv tento pochod zatiaľ nepodporili a je otázne, či tak vôbec urobia.

Začiatkom augusta totiž spolu vyhlásili, že právna úprava v otázke interrupcií je na Slovensku dostatočná. Podľa Čaputovej je na druhej strane potrebné zlepšiť oblasť prevencie. Verejná ochrankyňa práv Patakyová uvádza, že podpora žien by sa nemala vykonávať cez príkazy alebo zákazy.

“Interrupciu považujem v istom zmysle za tragický čin. Takéto rozhodnutie každej ženy, ak tomu čelila, nebolo jednoduché,” povedala prezidentka novinárom po stretnutí s Patakyovou.

Čaputová si myslí, že je potrebné zabrať v rovine, aby sa žena do takej kritickej situácie nedostala. “Aby sa nemusela rozhodovať. Čiže nevidím riešenie v sprísňovaní alebo zmene právnej úpravy,” doplnila.

Obľúbená slovenská herečka Mária Bartalos, ktorá len pred pár mesiacmi porodila svojho syna Noela, má však podstatne iný názor ako prezidentka či ombudsmanka. Svoj postoj vyjadrila aj podporou Národného pochodu za život.

“Ak chceme niečo zmeniť, nemali by sme byť ticho. A preto už túto nedeľu budeme spoločne bojovať na Pochode za život za tých najmenších z nás,” hovorí Bartalos vo videu, v ktorom vyzýva ľudí, aby sa pochodu zúčastnili.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj