Bratislava 6. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Jediná pozvánka na Slovensku do Normandie je v rukách premiéra Petra Pellegriniho, prezident Andrej Kiska pozvánku nedostal. Uviedol to pre agentúru SITA hovorca prezidenta Roman Krpelan po kritike hnutia OĽaNO na adresu prezidenta

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke prezident SR Andrej Kiska

“Predseda vlády sa rozhodol uprednostniť Moskvu, je to jeho slobodné rozhodnutie. Prezident Andrej Kiska verejne a dlho vopred oznámil, že jeho posledná zahraničná cesta bude do Českej republiky. Cesta sa uskutočnila minulý týždeň,” dodal Krpelan.

Traja najvyšší ústavní činitelia urobili zásadné chyby v zahraničnej politike. Povedal to na dnešnej tlačovej besede tieňový minister obrany Jaroslav Naď za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v súvislosti s neprítomnosťou najvyšších ústavných činiteľov na oslavách 30. výročia konca totality v Poľsku a 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii. Ako priblížil Naď, na oslavy do Poľska bol pozvaný predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý dal prednosť návšteve Bieloruska. Na oslavy do Veľkej Británie bol pozvaný premiér Peter Pellegrini, ktorý dal prednosť návšteve Ruskej federácie a v Británii ho nahradil podpredseda vlády Richard Raši. “Pochybil najmä premiér Pellegrini, ale keď urobil túto chybu, tak ju mal napraviť prezident Andrej Kiska a mal tam byť. Všetci traja ústavní činitelia urobili zásadné chyby v zahraničnej politike,” dodal Naď.

Minister diplomacie Miroslav Lajčák komentáre o účasti-neúčasti Slovenska vníma ako účelové. Podľa Lajčáka je povinnosťou predsedu vlády riešiť ekonomické otázky v Rusku. Odmieta, že by Pellegriniho návšteva Moskvy a Petrohradu mala byť nejakým spochybnením našej hodnotovej ukotvenosti.

V stredu v Portsmouthe vyvrcholili oslavy Dňa D, 75. výročie vylodenia spojencov v Normandii si pripomenuli zástupcovia pozvaných krajín, ktoré sú považované za účastníkov operácií spojených s vylodením. Na ceremoniáli sa okrem iných zúčastnil americký prezident Donald Trump, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová. Na oslavách sa zúčastnila aj kráľovná Alžbeta II.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj