Priština 28. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Armend Nimani, Pool via AP)

Prezident samozvaného štátu Kosovo Hashim Thaçi v rozhovore pre viedenský Kurier vyhlásil, že konečnú dohodu medzi Prištinou a Belehradom by sa dalo dosiahnuť, aj keď to bude veľmi ťažké. Prízvukoval, že bude to veľký problém, ale predsa by sa ho dalo vyriešiť. Prisľúbil, že hneď po podpísaní takejto dohody otvorí veľvyslanectvo Kosova v Moskve

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Hashim Thaci

Na otázku rakúskeho novinára, či je presvedčený, že Moskva uzná Kosovo, ako nezávislý štát, ak sa predsa podarí dosiahnuť dohodu s Belehradom, kosovský prezident Hashim Thaçi zdôraznil: „Po podpísaní tejto dohody Kosovo čoskoro otvorí svoju ambasádu v Moskve. Ak nevyužíjeme súčasnú situáciu, všetko sa môže zhoršiť. Jasné som dal najavo, že Kosovo svoju šancu nepremarní. Toto celé posudzujem z uhlu pohľadu strategických cieľov, ale nie z uhlu pohľadu kosovskej vnútornej politiky,“ vysvetlil Hashim Thaçi.

Zdôraznil, že sa vynasnaží urobiť všetko, aby sa podarilo nekomplikovať dialóg s Belehradom: „Urobíme pre to všetko. Ale Srbsko by nemalo klásť nijaké podmienky, aby sa podarilo pokračovať v dialógu. Dohoda medzi Belehradom a Prištinou je absolútne nútna. Treba zastaviť vojny medzi Srbmi a Albáncami. V celom regióne by sa mal obnoviť mier. Chceme dosiahnuť rozsiahlú dohodu, nie dočasnú,“ podčiarkol Hashim Thaçi.

Odmietol však výmenu území, odovodnil to tým, že netreba budovať hranice podľa etnického princípu: „Obe krajiny aj naďalej zostanú mnohonárodnostné. Bude tu panovať multietnický európsky duch. Chceme otvorené hranice a slobodný obchod,“ podčiarkol v závere rozhovoru kosovský prezident Hashim Thaçi.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj