Prezident Konžskej demokratickej republiky sľúbil prepustiť politických väzňov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Kinshasa 2. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)

Nedávno zvolený prezident Konžskej demokratickej republiky (KDR) Félix Tshisekedi v sobotu prisľúbil, že omilostí politických väzňov a bude sa snažiť dosiahnuť, aby sa vrátili do vlasti krajania, ktorí ušli do zahraničia z politických dôvodov. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Félix Tshisekedi

“Rozhodol som sa, že zmiernenie napätia bude hlavným cieľom počas mojich prvých 100 dní v úrade, aby som upevnil demokratický proces v našej krajine,” povedal Tshisekedi. “V priebehu desiatich dní sa chystám omilostiť politických väzňov, ktorí boli odsúdení konečným rozsudkom,” povedal.

Prezident dodal, že ministrovi spravodlivosti nariadi, aby podmienečne prepustil ľudí zadržaných v súvislosti s presadzovaním svojich práv, najmä počas politických zhromaždení pred prezidentskými voľbami. Tshisekedi sa podľa svojich slov chystá vytvoriť podmienky na návrat krajanov, ktorí sú v súčasnosti z politických dôvodov v zahraničí.

Doterajší opozičný líder Tshisekedi sa ujal funkcie prezidenta KDR 24. januára. Tshisekedi zvíťazil v decembrových voľbách, ktorých výsledky ostro napadol jeho súper Martin Fayulu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj