Bratislava 7. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)

Bratislavská hudobná formácia Pressburger Klezmer Band pokrstila v sobotu v bratislavskom V-klube svoj prvý vinyl Baladen, pozostávajúci z výberu najkrajších židovských balád z albumu Baladen (2018) a z predchádzajúcich projektov formácie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Pressburger Klezmer Band

Skladby na vinyle obsahujú veľkú dávku emócií v podobe piesní o láske, živote a Bohu. Spev do nich nahrali Marta Potančoková, Ivana Ecetová, Juraj Adamuščin a Anita Rybar. Aranžérsky sa na jednotlivých piesňach podieľal zakladajúci člen skupiny, kontrabasista Samo Alexander, skladateľka Ľubica Čekovská, srbská speváčka Dragana Mirkovič a bosniansky akordeonista Miroslav Vukovič, ktorí v nich aj účinkujú.

Vinyl si Pressburger Klezmer Band vždy priali. „Náš kontrabasista Samo je veľký fanúšik platní, on vždy hovoril, že by sme to mali spraviť… Mňa to vyjde asi najdrahšie, lebo si teraz musím kúpiť gramofón,” zasmial sa v rozhovore pre agentúru SITA huslista zoskupenia Andrej Werner. „No máme veľkú radosť. Podľa toho, čo viem, je to prvá platňa slovenskej world music a súčasne jeden z mála vinylov klezmerovej hudby vôbec. V 20., 30. rokoch ich bolo mnoho, dnes už klezmerové skupiny platne moc nevydávajú,“ priblížil hudobník.

Kapela počas večera predstavila všetky piesne z vinylu. Novinku následne symbolicky uviedli do života jej vydavatelia Robo Pospiš a Martin Sillay z Real Music House. V druhej polovici formácia zrýchlila tempo a zahrala svojim fanúšikom a fanúšičkám i do tanca.

Skladby z vinylu predstavili Pressburger Klezmer Band v druhej polovici marca na koncertoch v devínskej Pivnici a v synagógach v Malackách a Nitre. Koncertovať tento rok budú ešte v Česku, Srbsku, Taliansku a Rakúsku.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj