Prešov 15. januára 2019 (HSP/Foto: Slávka Pavlovská )

Ku kritike vedenia mesta Prešov sa pridal aj nezávislý mestský poslanec Martin Eštočák. Ten tvrdí, že nie je pravda, že mesto nedostalo lacnejšiu ponuku pred podpisom za milión a poskytol dôkaz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke v popredí nezávislý poslanec mesta prešov JUDr. Martin Eštočák

Po demolácii vybuchnutej bytovky na Mukačevskej mesto Prešov začalo riešiť odvoz sutín a dokončenie búrania pivničných priestorov.

Radnica zverejnila objednávkový list na tieto práce s firmou Matijka, s.r.o, ktoré mali predbežne vyčíslené na sumu 1,1 milióna eur.

Na kritiku občanov z napohľad predraženej ponuky mesto reagovalo, že nemalo časový priestor na to, aby oslovilo všetky firmy, ktoré pôsobia na trhu. Ani jedna zo siedmich firiem, okrem firmy Matijka, s.r.o., s ktorými mesto Prešov komunikovalo, nám nechcela vopred predložiť cenovú ponuku. Až po tom, čo mesto Prešov zverejnilo predbežnú objednávku na záchranné práce, sa jednotlivé firmy začali ozývať s tým, že by práce dokázali zrealizovať lacnejšie ako firma Matijka, s.r.o.,“ vysvetlil hovorca.

Na stránkach mesta Prešov k tomu ešte silnejšou rétorikou dodávajú, že striktne odmietli rokovať a vyjednávať o cene so spoločnosťami, ktoré sa špekulatívnym spôsobom snažili získať túto zákazku.   

Nezávislý mestský poslanec Martin Eštočák však tvrdí, že o túto zákazku sa ešte pred podpisom zmluvy mesta s Matijkom uchádzala aj košická firma, ktorá ponúkala výrazne nižšiu cenu za celý predmet zákazky.

Firma, ktorá si zatiaľ neželá byť medializovaná, „ponúkla dňa 8. 12. 2019 ústne, následne po telefóne a následne mailom všetky potrebné práce, ktoré bola ochotná vykonať za 400 tisíc eur. Taktiež žiadala mesto o informácie o výberovom konaní, mesto im však neodpovedalo na nič,“ povedal pre Hlavné správy Eštočák.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Snímka z elektronickej korešpondencie zo dňa 8. 12. 2019 určenej mestu Prešov od košickej firmy, teda ešte pred podpisom zmluvy za vyše 1 milióna eur. Firma ústne pred zaslaním mailu komunikovala cenovú ponuku 400 tisíc eur.

Ako ukazuje email firmy, ponuka šla na mail aj primátorke Andrei Turčanovej (KDH) primatorka@presov.sk, mesto.radnica@presov.sk a peter.kulan@presov.sk a ústnu ponuku dali kompetentným z mesta Prešov.

„Prečo mesto Prešov o tejto ponuke ani len neuvažovalo? Prečo mesto Prešov ani len ďzentlmensky na oficiálnu mailovú ponuku nereagovalo?“, kladie si legitimne otázky poslanec Eštočák.

Firma Matijka, s.r.o. podľa hovorcu mesta Prešov Vladimíra Tomeka deklarovala odvoz sutín na skládku prostredníctvom troch subdodávateľov.“ Ako ďalej vysvetlil, objednávka neobsahuje bližšiu špecifikáciu prác, keďže v čase jej vystavenia ešte krízový štáb rozhodol, aká časť bytovky bude nakoniec asanovaná. „Nebolo teda možné vopred určiť aké činnosti v rámci záchranných prác bude potrebné vykonať. Situácia na mieste nešťastia sa neustále menila a vyvíjala, a preto operatívne zasadal krízový štáb, ktorý všetky okolnosti neustále vyhodnocoval,“ uviedol hovorca.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ponuka firmy Matijka, s.r.o zo dňa 16. 12. 2019

Koncom minulého týždňa mesto informovalo, že cena za samotný vývoz sutín bola zatiaľ vo výške 350-tisíc eur s DPH. Už dnes však majiteľ likvidačnej firmy Peter Matijka pre portál čas.sk uviedol, že miliónová suma nie je nadsadená, ale, naopak, hrozí, že bude ešte vyššia. „Budem sa veľmi usilovať, aby cena pôvodný návrh milión a deväťtisíc € neprevýšila, aj keď je už teraz jasné, že náklady budeme mať iné, ako sme pôvodne čakali. Nejde len o likvidáciu bežných sutín, ale aj o to, že práce sa pre policajné vyšetrovanie museli prerušovať, keďže sutiny sa prehľadávali. Už sú odvezené na skládku a znova sa budú triediť a presúvať na iné miesto. Nie je to štandardná likvidácia sutín.“

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj