Prešov 18. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Prešovská univerzita v Prešove (PU) včera vstúpila do 23. akademického roka. Jeho otvorenie v Divadle Jonáša Záborského sa za prítomností takmer 500 hostí z domova i zahraničia nieslo v znamení slávnostnej inaugurácie vedenia univerzity a novozvolených dekanov, ako aj ocenenia jej pracovníkov a študentov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke rektor Prešovskej univerzity v Prešove Peter Kónya

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PU v Prešove Anna Polačková, úvodná časť slávnosti bola venovaná inaugurácii rektora, prorektorov a šiestich dekanov fakúlt PU, ktorí boli zvolení v priebehu letného semestra minulého akademického roka. Ten aktuálny tak univerzita a väčšina fakúlt začne s novým vedením. Od 1. augusta začalo druhé funkčné obdobie novozvoleného rektora Petra Kónyu, ktorý povedie univerzitu spolu s novými prorektormi Gabrielom Paľom, Ivanou Cimermanovou, Kvetoslavou Matlovičovou, Petrom Adamišinom a Janou Burgerovou. Na čelo Filozofickej fakulty PU sa postaví dekanka Beáta Balogová, dekanom Gréckokatolíckej teologickej fakulty sa stal Peter Šturák, Fakultu humanitných a prírodných vied povedie Jana Poráčová a Pedagogickú fakultu Iveta Scholtzová. Dekanom Pravoslávnej bohosloveckej fakulty je Štefan Pružinský a Fakultu zdravotníckych odborov povedie Štefánia Andraščíková. „Som presvedčený, že sa úspešne zhostia svojej úlohy, dokážu flexibilne reagovať na nové potreby a požiadavky a zabezpečia ďalšie napredovanie svojich fakúlt aj celej univerzity,“ uviedol rektor Peter Kónya.

Za svoj cieľ vo svojom ďalšom funkčnom období označil snahu uhájiť doterajšiu pozíciu univerzity v slovenskom i stredoeurópskom akademickom priestore a skvalitniť viaceré stránky jej pôsobenia. „Popri reagovaní na nové výzvy musíme najmä splatiť staré dlhy, resp. dotiahnuť úlohy z predchádzajúceho obdobia a zároveň uvažovať o nových impulzoch ďalšieho rozvoja,“ pokračoval rektor. Z úloh z predchádzajúceho obdobia spomenul predovšetkým ukončenie veľkých rozvojových projektov, ako je rekonštrukciu dvoch študentských domovov na Ulici 17. novembra, zateplenie športovej haly i dlho sľubovanú parkovú úpravu námestia pred Vysokoškolským areálom.

Súčasťou otvorenia akademického roka bolo aj udeľovanie Ceny rektora, ktorú odovzdali 36 zamestnancom univerzity za prínos v jednotlivých vedných odboroch, 20 pracovníkom za vedecký výstup zamestnancov do 40 rokov, jednému vedecko-výskumnému pracovníkovi za inováciu a vedecký objav, ale tiež 12 študentom za úspešnú reprezentáciu a mimoriadne výsledky. Cenou rektora boli ocenené aj dve katedrové webstránky. Rektor univerzity zároveň udelil Striebornú medailu PU predsedovi Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milanovi Majerskému za rozvoj spolupráce medzi PU a PSK.

Výučba v zimnom semestri sa začne od 16. septembra a potrvá do 13. decembra 2019. Po nej bude nasledovať skúškové obdobie, ktoré potrvá do 7. februára 2020. Vzdelávaciu činnosť zabezpečí celkovo 544 pedagogických zamestnancov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj