Prešov 12. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Ambulancia oddelenia otorinolaryngológie, hlavy a krku Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má novú vyšetrovaciu jednotku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, nová vyšetrovacie jednotka slúži na diagnostiku pre pacientov s ochoreniami hlavy a krku. Nahradila doterajšiu jednotku, ktorá slúžila od roku 2004. Novinka stála 71 600 eur s DPH

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Nová vyšetrovacia jednotka má maximálnu možnú výbavu, vďaka čomu má obrovské diagnostické možnosti. Obsahuje množstvo nadstavieb,“ uviedla Cenková. Ako dodal primár oddelenia otorinolaryngológie (ORL) Slavomíra Straka, ide napríklad o zabudovanú UV lampu slúžiacu na sterilizáciu prístrojov, digitálny ovládací panel, možnosť zobrazenia nálezov pri vyšetrení pacientov na veľkom monitore, ale aj možnosť ich archivácie. „Vyšetrovacia jednotka obsahuje aj niekoľko typov endoskopov, ktoré je možné pripojiť ku kamere, ďalej rigídny i flexibilný videolaryngoskop, ktorým vyšetrujeme hltan, hrtan, hlasivky a priedušnicu. Súčasťou jednotky sú aj prenosné prístroje,“ prezradil Straka. Unikátom je podľa neho prenosný otoskop, z ktorého má oddelenie k dispozícii dva druhy. „Jeden slúži na zobrazenie ušného nálezu na ambulancii, pričom sa obraz bezdrôtovo prenáša do monitora, a druhý je prenosný, so zabudovaným monitorom, vďaka čomu ho vieme použiť na konziliárne vyšetrenia u pacientov iných oddelení,“ vysvetlil primár.

Oddelenie ORL a chirurgie hlavy a krku poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť detským aj dospelým pacientom s chorobami hlavy a krku, pričom je v rámci Slovenska jediným oddelením, ktoré združuje dva veľmi úzko súvisiace medicínske odbory – otorinolaryngológiu a maxilofaciálnu chirurgiu. Oddelenie je umiestnené v samostatnej budove. Pozostáva z ambulantnej časti, lôžkovej časti a operačného traktu s tromi operačnými sálami.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj