Washington 3. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Marcos Moreno)

Iránsky tanker Adrian Darya 1, ktorý do polovice augusta pod menom Grace 1 zadržiaval Gibraltár pre podozrenie, že prepravuje ropu do Sýrie, má už viac ako 13 hodín vypnutý tzv. transpondér (palubný odpovedač)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke tanker Adrian Darya

Informovala o tom v utorok agentúra AP s tým, že posádka týmto krokom podporila špekulácie o tom, že tanker môže nakoniec predsa len smerovať do Sýrie.

Tanker Adrian Darya 1, ktoré USA zaradili v piatok na tzv. čierny zoznam, si svoj automatický identifikačný systém vypol v pondelok večer a doposiaľ ho nezapol, píše AP.

Podľa stránky Marine Traffic, sledujúcej trasy námorných plavidiel, bol posledný signál zaznamenaný o 17.53 h SELČ. V tom čase sa tanker nachádzal približne 85 kilometrov od pobrežia Libanonu a smeroval k sýrskemu mestu Tartús na pobreží Stredozemného mora.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo tvrdil, že tanker smeruje do Tartúsu, kde chce vyložiť 2,1 milióna barelov iránskej ropy v hodnote 130 miliónov dolárov.

Iránski predstavitelia uviedli len to, že náklad bol predaný nemenovanému kupcovi.

Iránsky tanker spôsobil diplomatickú roztržku Teheránu s Washingtonom a Londýnom. Gibraltár, britské zámorské územie, ho zadržal 4. júla pre podozrenie z prepravy ropy do Sýrie, čo by bolo porušením sankcií Európskej únie voči Damasku. Tanker bol prepustený 18. augusta po ubezpečení zo strany Iránu, že náklad nesmeroval do Sýrie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj