Praha 29. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa na piatkovom rokovaní v Prahe zhodli, že šéfom Európskej komisie (EK) by sa nemal stať nikto z takzvaných špicenkandidátov, informovala spravodajská televízia ČT24. Poznamenala, že k obsadeniu kľúčových únijných funkcií by malo dôjsť už na nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Český premiér Andrej Babiš (ANO) po schôdzke V4 uviedol: “Nie je to o tom, že by sme zásadne trvali na niekom, kto musí byť zo strednej alebo východnej Európy. Samozrejme, sú tam takí kandidáti, ale je to o tom, aby ten človek rozumel nášmu regiónu a nemal nejaké predsudky a historicky negatívne názory z hľadiska napríklad našich názorov na migráciu, klímu či rozpočet.”

Podľa Babiša by nebolo dobré, ak by sa ani na nedeľňajšom summite nepodarilo vyriešiť obsadenie dôležitých postov. “Viac-menej asi väčšina členov Európskej rady počíta s tým, že môžeme rokovať celú noc. Myslím, že všetci počítajú s tým, že si blokli aj to dopoludnie v pondelok,” dodal Babiš.

Medzitým nemecký denník Die Welt napísal, že kandidát Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP) Manfred Weber sa nestane predsedom Európskej komisie. Podľa Die Welt sa na tom dohodli európski lídri na summite krajín skupiny G20 v japonskej Osake.

O post šéfa EK sa zo špicenkadidátov uchádzajú aj Holanďan Frans Timmermans (za socialistov) a Dánka Margrethe Vestagerová (za liberálov).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj