Bratislava 18. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Viktor Zamborský)

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) verí, že v nadchádzajúcej voľbe sa podarí zvoliť dostatočný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády v Čani

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke premiér Peter Pellegrini

“Verím, že tentokrát sa skončí tento nekonečný príbeh. Je dôležité, aby bol ústavný súd čo najskôr v plnom počte,” povedal Pellegrini s tým, že prezidentka Zuzana Čaputová by mala už dostať dostatočný počet kandidátov tak, aby z nich mohla vymenovať sudcov a Ústavný súd SR mohol fungovať v plnom zložení.

Pellegrini podporil rozhodnutie strany Smer-SD zúčastniť sa aj na verejnej voľbe, pokiaľ ju väčšina v parlamente odhlasuje. Smer-SD dlhodobo presadzuje tajné hlasovanie. Jeho koaliční partneri SNS aj Most-Híd už hovoria o verejnej voľbe, hoci pôvodne tiež hlasovali v tajnej. Opozícia od začiatku žiada verejné hlasovanie.

Parlament má opäť voliť kandidátov na ústavných sudcov na aktuálnej schôdzi. Termín hlasovania ešte nie je známy. Poslanci budú vyberať zo 16 uchádzačov. Pôjde už o piatu voľbu. Snemovni sa stále nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov.

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament má zvoliť 18 kandidátov, z ktorých má prezident SR vymenovať chýbajúcich deviatich sudcov. Plný počet ešte ale snemovňa nezvolila, chýbajú doň štyria. Aktuálne má ústavný súd sedem z 13 sudcov. Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj