Atény 15. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Yorgos Karahalis)

Grécky premiér Alexis Tsipras obhajoval v utorok v parlamente dohodu o normalizácii vzťahov so susedným Macedónskom, kvôli ktorej z jeho vlády cez víkend odišiel minister obrany Panos Kammenos a jeho strana Nezávislí Gréci (ANEL)

Na snímke Alexis Tsipras

Tsipras zákonodarcom povedal, že si zvolil ukončenie 27-ročného sporu okolo názvu Macedónska a využil tak “obrovskú historickú príležitosť”, hoci jeho vláde to môže uškodiť.

Grécky parlament začal v utorok dvojdňovú rozpravu, ktorú ukončí hlasovanie o dôvere kabinetu, vyžiadané samotným Tsiprasom. Očakáva sa, že vláda tesne získa dôveru v hlasovaní, ktoré sa uskutoční v stredu večer, napísala agentúra AP.

V prípade získania dôvery mieni Tsipras do niekoľkých dní požiadať parlament o ratifikáciu dohody s Macedónskom.

Na základe dohody sa Macedónsko premenuje na Republiku Severné Macedónsko a výmenou za to Grécko stiahne svoje námietky proti tomu, aby sa táto krajina stala členom NATO a prípadne aj Európskej únie.

Macedónsko už splnilo svoju časť vzájomnej dohody, keď ju oficiálne ratifikovalo a zmenilo svoju ústavu tak, že do nej začlenilo dodatok o premenovaní krajiny.

Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrvával od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhodoval s názvom jeho regiónu Makedoniá. Atény sa obávali možných územných nárokov zo strany Skopje.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj