Premiér Pellegrini odcestoval do Izraela, stretne sa s premiérom Netanjahuom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 18. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) odcestoval na pracovnú návštevu do Izraela, kde sa zúčastní summitu Vyšehradskej štvorky (V4) a Izraela v Jeruzaleme

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

Poľský premiér Mateusz Morawiecki zrušil v nedeľu (17.2.) svoju účasť na summite. Zastúpi ho minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz.

Nezhody medzi Izraelom a Poľskom pravdepodobne spôsobili zle interpretované vyhlásenia izraelského premiéra vo Varšave. Benjamin Netanjahu v uplynulom týždni počas stretnutia na tému Blízkeho východu údajne povedal, že Poliaci ako národ počas druhej svetovej vojny pomáhali nacistom zabíjať Židov.

Takéto tvrdenie poprel úrad izraelského premiéra, podľa ktorého denník The Jerusalem Post zverejnil chybné znenie citátu a následne článok vydal v opravenom znení. Netanjahuove vyjadrenie nadviazalo na dávnejší spor v poľsko-izraelských vzťahoch ohľadom poľského zákona, ktorý kriminalizuje spájanie poľského národa s holokaustom. Zákon vstúpil do platnosti v marci 2018.

Poľský prezident Andrzej Duda minulý týždeň pohrozil, že Poľsko nebude mať svoje zastúpenie na summite.

V rámci návštevy Izraela bude slovenský premiér Peter Pellegrini bilaterálne rokovať s predsedom izraelskej vlády Benjaminom Netanjahuom. Rovnako by sa s ním mali stretnúť aj zástupcovia zvyšných krajín V4.

Peter Pellegrini by sa mal vrátiť na Slovensko v utorok (19.2.) večer.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj