Bratislava 23. mája 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) má na začiatku júna odcestovať na oficiálnu návštevu Ruskej federácie. Informoval o tom v stredu denník Pravda s odvolaním sa na zdroj z prostredia vlády.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Zdroj denníku uviedol, že slovenský premiér navštívi Rusko o dva týždne – 5. a 6. júna tohto roka.

Podľa predbežných informácií pôjde o rokovanie najmä o ekonomických a energetických témach, keďže platnosť zmluvy medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom vyprší 31. decembra tohto roku.

“Ide o budúcnosť tranzitu zemného plynu smerom z Ruska a Ukrajinu cez slovenské územie,“ uviedol pre Pravdu nemenovaný zdroj.

Pravdepodobne aj v reakcii na to, že USA aj za účasti slovenského eurokomisára pre energetiku Maroša Šefčoviča nedávno oficiálne otvorili veľký terminál na skvapalnený plyn, ktorý má slúžiť na dodávky tejto suroviny do Európy.

V prípade nepredĺženia zmluvy by mohlo Slovensko stratiť prísť o poplatky za tranzit do Európy. “Eustream, dcérska spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu, zaznamenala v roku 2017 výnosy v objeme až vo výške 760 miliónov eur za prepravu ruského plynu.

Podľa denníka Pravda by to po novom mohlo byť aj o dve tretiny menej. “Náš premiér chce dosiahnuť, aby tranzit fungoval na prijateľnej úrovni,“ poznamenal zdroj.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj