Paríž 5. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok načrtol svoju víziu budúcnosti Európskej únie a v liste “občanom Európy” predostrel sériu návrhov v snahe o “európsku obnovu”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Európska agentúra na ochranu demokracií

Každému členskému štátu bude poskytovať európskych expertov na ochranu volebného procesu pred kybernetickými útokmi a manipuláciami. “V tomto duchu nezávislosti musíme tiež zakázať financovanie európskych politických strán zahraničnými mocnosťami. Na základe európskych predpisov musíme odstrániť z internetových stránok všetky prejavy nenávisti a násilia, pretože rešpektovanie jednotlivca je základom našej civilizácie dôstojnosti,” uviedol Macron.

Európska rada pre vnútornú bezpečnosť

Európa potrebuje spoločnú pohraničnú políciu a európsky azylový úrad, prísne kontroly, európsku solidaritu, ku ktorej prispeje každá krajina pod dohľadom Európskej rady pre vnútornú bezpečnosť.

Zmluva o obrane a bezpečnosti

Podľa Macrona bude treba definovať “naše nevyhnutné záväzky v súvislosti s NATO a našimi európskymi spojencami: zvýšenie vojenských výdavkov, doložku o vzájomnej obrane, ktorá bude operatívna, Európsku bezpečnostnú radu s účasťou Spojeného kráľovstva na prípravu našich kolektívnych rozhodnutí”.

Minimálna mzda v EÚ

Bude prispôsobená pre každú krajinu a každoročne kolektívne prerokovaná. Garantovala by, že občania EÚ dostanú “rovnakú mzdu za rovnakú prácu”.

Európska klimatická banka

Bude financovať prechod na ekologické zdroje energie. Cieľom sú nulové emisie uhlíka v roku 2050 a zníženie pesticídov o polovicu v roku 2025.

Európska jednotka pre zdravotnú bezpečnosť

Posilnia sa kontroly potravín v EÚ a nezávislý vedecký výskum látok nebezpečných pre životné prostredie. Potrebné je obmedzenie vplyvu lobistických skupín.

Konferencia pre Európu

Macron ju chce spolu so zástupcami inštitúcií a štátov EÚ iniciovať do konca roku 2019. Konferencia by zahŕňala občianske diskusné panely, vypočutia členov akademickej obce, sociálnych partnerov, náboženských a duchovných predstaviteľov. Stanovila by cestovnú mapu pre Európsku úniu pretavením hlavných priorít do konkrétnych krokov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj