Jalta  10. júna 2019 (HSP/1tv.ru/Foto: Facebook)

„Vyvíjanie nátlaku na ruský jazyk vždy narazí na náš rozhodný odpor“, zdôraznila  predsedníčka Federálnej rady Ruskej federácie Valentína Matvijenková na otvorení Medzinárodného festivalu ruskej a slovanskej kultúry na Kryme. Festival sa nazýva „Veľké ruské slovo“ a koná sa každoročne v meste Jalta

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Valentína Matvijenková

Tentoraz sa na festivalu zúčastnilo vyše osemsto účastníkov z 56 krajín. Hovorkyňa Hornej komory ruského parlamentu uviedla, že vyše tristo miliónov ľudí na celom svete v súčasnosti sa rozpráva po rusky. Podčiarkla, že je to najrozšírenejší a najpoužívanejší jazyk na Európskom kontinente. Podotkla, že napriek tomu vo viacerých krajinách robia nátlak na ľudí, ktorí sa rozprávajú v ruštine.

„V rade krajín ruskojazyčné spoločenstvo čelí otvorenej jazykovej diskriminácii, nátlaku, schvaľujú sa zákony, ktoré zbavujú ľudí nielen práva na vzdelanie v rodnom jazyku, ale aj na jeho používanie. Ľuďom zakazujú sa rozprávať a písať v rodnej reči. Som presvedčená, že podobná politika určite skrachuje, pretože každý nátlak, každé obmedzenie, každé negatívne konanie voči ruštine, ruskej literatúre vždy narazí na náš rozhodný odpor,“ podčiarkla Valentína Matvijenková.

Hovorkyňa Hornej komory ruského parlamentu poukázala aj na ďalšiu negatívnu tendenciu, ktorá sa v ostatných rokoch rozšírila takmer po celej Európe: politici vo viacerých krajinách sa snažia sa vymazať pamäť o rozhodujúcom prínose Červenej armády a celého Sovietskeho zväzu do víťazstva nad fašizmom v období druhej svetovej vojny.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj