Viedeň 3. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Predčasné parlamentné voľby v Rakúsku sa uskutočnia 29. septembra. Rada ministrov o tom rozhodla v stredu ráno. Stanovený termín, ktorý pripadá na poslednú septembrovú nedeľu, bezprostredne na to jednomyseľne schválil aj hlavný výbor Národnej rady, informovala agentúra APA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Posledné parlamentné voľby v Rakúsku sa konali 15. októbra 2017. V máji tohto roka však došlo k rozpadu koaličnej vlády Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Stalo sa tak po zverejnení kompromitujúceho videozáznamu, nakrúteného tajne na španielskom ostrove Ibiza, na ktorom je zachytený bývalý predseda FPÖ a vicekancelár Heinz-Christian Strache, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu a údajnej príbuznej ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak mu pomôže k volebnému úspechu.

Strache po tomto škandále odstúpil z postu vicekancelára, na čo vtedajší kancelár Sebastian Kurz odvolal ministra vnútra, Stracheho spolustraníka Herberta Kickla. Koaličnú vládu následne opustili aj zvyšní ministri z FPÖ. Parlament neskôr aj s podporou FPÖ vyslovil Kurzovi nedôveru. Vedenie krajiny nakoniec prevzala začiatkom júna úradnícka vláda, ktorej predsedá ako dočasná kancelárka Brigitte Bierleinová.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj