Bratislava 1. decembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR- Štefan Puškáš)

Pred Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave sa uskutočnil v sobotu o 14.00 hod. protest. Zvolal ho poslanec Národnej rady SR Peter Marček (nezaradený) a občianske združenie Pán Občan. Dôvodom bol Globálny pakt OSN o migrácii

Na snímke Peter Marček

Organizátori chceli na proteste vyzvať k neúčasti zástupcu Slovenska na konferencii ku Globálnemu paktu OSN o migrácii v Marrákeši. Zároveň chceli ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) požiadať, aby odišiel do “politického dôchodku”. Podľa nich počas šéfovania slovenskej diplomacii nepreukázal občianske vlastenectvo.

“Napriek tomu, že NR SR rozhodla, že by nemal nikto podpísať zmluvu v Marrákeši, tak chceme upozorniť, že hoci pán Lajčák podáva demisiu, ešte ju nemusí pán premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) prijať. Môže ho presvedčiť, aby zostal. Takisto ešte nevieme, čo urobí pán prezident Andrej Kiska v utorok (4.12.). My chceme iba jednu vec, a to, aby si uvedomili, že do Marrákešu nesmie nikto cestovať. Všetky reči okolo toho, že to nebude nič, že tam len povieme svoje pripomienky, tak to nie je pravda,” uviedol pre TASR Marček.

Lajčák oznámil vo štvrtok (29. 11.) večer, že podáva demisiu. Rozhodol sa tak po prijatí parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii. Vláda SR má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.

Prezident SR Andrej Kiska sa s ministrom zahraničných vecí stretne v utorok (4. 12.). Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) využije najbližšie dni na presvedčenie Lajčáka, aby ešte prehodnotil svoj krok a zotrval vo funkcii šéfa slovenskej diplomacie. Stretnúť sa s ním má v pondelok (3.12.).


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.