Pred japonskou ambasádou v Moskve zadržali počas protestu 10 ľudí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Moskva 22. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Desiatku demonštrantov zadržali v utorok ráno pred japonským veľvyslanectvom v Moskve. Protest bol reakciou na očakávané rokovania ruského prezidenta Vladimira Putina s japonským premiérom Šinzóom Abem v čase napätia, ktoré medzi oboma krajinami vzniklo pri snahách vyriešiť spor o Kurilské ostrovy. Informovala o tom agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Ľavicoví demonštranti štrajkovali pred japonskou ambasádou proti – podľa nich – plánom Kremľa vrátiť tieto tichomorské ostrovy, o ktoré sa Moskva s Tokiom sporia.

Podľa vyhlásenia ľavicového aktivistu Sergeja Udaľcova policajti zadržali celkovo 11 demonštrantov, a to iba niekoľko hodín pred plánovaným prijatím Abeho Putinom v Moskve.

Aktivistov rozhnevali vyhlásenia naznačujúce ochotu Moskvy prinavrátiť dva zo štyroch ostrovov v Tichom oceáne Japonsku. A to napriek tomu, že ruskí predstavitelia správy tohto typu už verejne  popreli.

Hlavnou témou 25. kola bilaterálnych rokovaní ruského prezidenta s japonským premiérom bude mierová zmluva medzi Ruskom a Japonskom. Okrem toho budú obe strany hovoriť aj o ekonomickej spolupráci medzi svojimi krajinami.

Rusko a Japonsko po druhej svetovej vojne nepodpísali mierovú zmluvu vzhľadom na obojstranné územné nároky týkajúce sa štyroch ostrovov, ktoré bývalý Sovietsky zväz obsadil v posledných dňoch vojny. Rusko nazýva tieto ostrovy Kurily, zatiaľ čo v Japonsku sú známe ako Severné teritóriá.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj