Moskva 13. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergej Gunějev)

Washington pokladá Huawei za hrozbu pre národnú bezpečnosť, a tak dohoda čínskeho telekomunikačného giganta s ruskou spoločnosťou MTS o vývoji technológie 5G vážne znepokojila amerických odborníkov. “Huawei umožní Rusku, aby predstihlo Ameriku,” varuje CNN

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Podpísanie zmluvy medzi Huawei a MTS

Perspektívny krok

Dohoda o vývoji technológií 5G v Rusku medzi spoločnosťou Huawei a jedným z najväčších ruských mobilných operátorov MTS bola podpísaná počas minulého týždňa, a to v predvečer Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra. Slávnostný ceremoniál sa konal v Kremli za účasti najvyšších predstaviteľov oboch štátov Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga.

Ruská spoločnosť oznámila, že počas piatich rokov plánuje investovať do telekomunikačných sietí piatej generácie viac ako 20 miliárd rubľov. MTS a vedenie mesta Moskvy podpísali dohodu o zavedení 5G v ruskej metropole, ktorá v najbližších mesiacoch predpokladá testovanie tejto technológie. Komerčná sieť má byť podľa plánov uvedená do prevádzky v roku 2022.

“USA sa pokúšajú presvedčiť svojich spojencov o tom, že Huawei predstavuje nesmiernu hrozbu pre bezpečnosť. Rusko však Číňanom zverilo vývoj bezdrôtovej technológie ďalšej generácie, “konštatoval denník The New York Times.

Washington zakázal americkým firmám používať zariadenie Huawei a obvinil spoločnosť z technickej špionáže a zhromažďovania tajných informácií v rôznych krajinách sveta. To sa stalo jednou z hlavných príčin vyostreniu americko-čínskych vzťahov a viedlo to tiež k zmareniu rokovaní o novej obchodnej dohode medzi oboma krajinami.

Na nátlak Bieleho domu odmietli popredné americké IT spoločnosti, napríklad Google, Microsoft, Intel, ARM, Qualcomm a Broadcom, dodávať programové zabezpečenie, technológie a zariadenia čínskemu telekomunikačnému gigantovi. Danú spoločnosť sa pritom pokúšajú vytlačiť aj z európskeho telekomunikačného trhu. Washington v marci pohrozil Veľkej Británii a Nemecku, že zníži zdieľanie spravodajských informácií, a to v prípade, že krajina dovolí Číňanom zaviesť vo svojich krajinách systém mobilného spojenia piatej generácie.

Dostali, čo chceli

Huawei je teraz na tretej priečke v globálnom zozname výrobcov chytrých telefónov, a to po juhokórejskom Samsungu a americkej firme Apple. Americká administratíva navyše neraz uznala, že čínska spoločnosť ohrozuje ich vedúcu pozíciu v boji o vytvorenie mobilných technológií budúcnosti.

Ako podotýka CNN, dohoda Ruska a Číny tieto obavy len posilňuje. Umožní totiž obom krajinám pokrok v internetových technológiách.

“Zákaz Huawei môže spomaliť zavedenie sietí 5G v krajine, a preto Amerike hrozí, že bude zaostávať za Čínou. A dokonca aj Rusko, ktoré sa obyčajne nepovažuje za lídra v oblasti vysokých technológií, môže vyraziť vpred,” varuje CNN.

Už vo februári bývalý poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť James John prehovoril o zaostávaní za Číňanmi v oblasti 5G. A vedúce postavenie je v tejto oblasti veľmi dôležité: superrýchly mobilný internet 5G totiž zaistí revolúciu v digitálnej ekonomike.

Rozdelenie internetu

V USA sa obávajú ale aj ďalšej hrozby, ktorú vytvára spolupráca Huawei s MTS. Teda vzniku “železnej opony” na internete. V podstate ide o rozdelenie svetovej siete na niekoľko národných.

“Spolu s Čínou sa čoraz viac krajín stavia proti zásade otvoreného internetu. Vlády tvrdo obhajujú hranice vlastných internetových sietí, čo núti zahraničných konkurentov k lokálnemu uchovaniu údajov a poskytovanie prístupu bezpečnostným orgánom,” poukazuje CNN.

O budúcom rozdelení internetu hovoril v minulom roku aj bývalý generálny riaditeľ Google Eric Schmidt. Podľa jeho názoru bude v konečnom dôsledku “internet vedený Čínou a nečínsky internet na čele s Amerikou”.

Táto tendencia sa vyvíjala po dlhú dobu vďaka Pekingu, ktorý ochotne exportoval technológie a odborníkov, aby pomohol partnerom vo vytvorení vlastných prísne kontrolovaných internetových sietí. Avšak, ako upresňuje CNN, tým, že vykonával agresívnu kampaň proti Číne, Iránu a Rusku, Washington značne zosilnil tendenciu k rozdeleniu internetu. A teraz sa zdá perspektíva formovania rôznych národných noriem a pravidiel regulovania počítačových sietí stále reálnejšia. V dôsledku toho internet, na aký sme zvyknutí, prestane existovať.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj