Berlín 31. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Michael Sohn)

Dnes, keď je vo svete zložitá doba, by malo Nemecko rýchlejšie zmeniť vládu, píše Süddeutsche Zeitung. Súčasnej vláde chýba jednota, a preto Nemecko stráca vplyv v Európe a začína pociťovať ekonomické problémy. Noviny uvádzajú, že nikto na svete nebude čakať na Nemecko, a preto je potrebné prechodný proces od Merkelovej k niečomu novému urýchliť

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Angela Merkelová

Rok 2013 bol vrcholom kariéry Angely Merkelovej, píše Süddeutsche Zeitung: jej koalícia mala sebavedomú väčšinu, nemecká ekonomika rozkvitala a tiahla za sebou celú Európu, nezamestnanosť bola nízka. Zdalo sa, že to tak bude pokračovať.

V roku 2019 je však Nemecko na križovatke, konštatujú noviny. Merkelová stále zastáva funkciu kancelárky, koalícia CDU a sociálnych demokratov je stále pri moci, ale už nemá vtedajšiu podporu. Krajina sleduje zdravie kancelárky, kariéru Annegret Krampovej-Karrenbauerovej a pokusy sociálnych demokratov udržať sa nad vodou.

Do odchodu Merkelovej je však ešte ďaleko: ďalšie parlamentné voľby sa budú konať o 800 dní. Zároveň, vládna koalícia naďalej prehlasuje, že je lepšie, aby Merkelová zostala vo funkcii kancelárky až do konca svojho funkčného obdobia, čo je za súčasných podmienok veľmi zvláštne, domnieva sa Süddeutsche Zeitung.

Teraz, keď vo svete začala nepokojná doba, má zmysel vykonávať organizovaný prechod moci, píšu noviny. Pre takýto krok existujú minimálne dva hlavné dôvody: po prvé, vládna koalícia nemôže dosiahnuť jednotu v mnohých otázkach zahraničnej politiky, kvôli ktorým SRN stráca vplyv na medzinárodnej scéne. Po druhé, nemecká ekonomika začína slabnúť. Obchodná klíma sa zhoršuje, obchody sú oslabované, veľké podniky majú problémy: Nemecko už nie je hybnou silou Európy, ale naopak, teraz spomaľuje rozvoj kontinentu.

Pričom, sama vládnuca koalícia ignoruje príčiny ekonomického útlmu a obviňuje zo všetkého politiku Donalda Trumpa. “Akonáhle skončí obchodná vojna, všetko sa zlepší” – to je jej motto.

Podľa Süddeutsche Zeitung vláde chýba odhodlanie posilniť ekonomiku, zvýšiť vládne výdavky a investovať do sľubných priemyselných odvetví. Nemecko preto potrebuje vládu, ktorá bude myslieť globálne a urobí všetko pre zachovanie ekonomickej sily Nemecka.

Angele Merkelovej trvá príliš dlho, než určí svojho nástupcu – ale môže Nemecko tak dlho čakať? Zároveň, európske vedenie prechádza na Emmanuela Macrona: vypracoval plán európskeho rozvoja, uskutočnil reformy vo svojej krajine a nebojí sa upresniť rámec toho, čo je dovolené Donaldovi Trumpovi. Merkelová sa zároveň javí ako kancelárka “dosluhujúca” posledné funkčné obdobie so slabou vládnucou koalíciou.

Prechodný proces od Merkelovej k niečomu novému trvá veľmi dlho, konštatuje Süddeutsche Zeitung. Nikto na svete však nebude na Nemecko čakať: hrozba recesie, ktorá visí nad zemou, je jasným signálom, že proces zmeny moci musí byť urýchlený.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj