Bratislava 12. februára 2019 AKTUALIZOVANÉ  (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR bola verejná. Rozhodli o tom poslanci hlasovaním. Následne pristúpili k voľbe, jej výsledky už sú známe

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke členovia parlamentu

Poslanci mali vybrať 18 kandidátov, a tých ponúknuť prezidentovi SR. Ten z nich mal vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.

Jedným z najviac diskutovaných kandidátov bol predseda Smeru-SD Robert Fico. Most-Híd povedal, že ho voliť nebude. Fico kandidatúru stiahol, kritizoval Most-Híd a oznámil, že verejnú voľbu odmieta.

Zároveň naznačil reálnu hrozbu vypovedania koaličnej zmluvy, a to v súvislosti s postojom strany Most-Híd. Vyhlásil, že ak kandidáti na ústavných sudcov prejdú vo voľbe v parlamente hlasmi Mosta-Híd s opozíciou, dôjde k porušeniu koaličnej zmluvy s vážnymi dôsledkami na fungovanie vládneho kabinetu.

Viacerí poslanci Smeru-SD odovzdávali vo voľbe prázdne lístky vo výsledku sčítavania vyplynulo, že poslanci dnes nezvolili nikoho

Viacerí poslanci Smeru-SD odovzdávali pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov prázdne hlasovacie lístky. TASR to potvrdili viacerí poslanci. Podobne mali údajne postupovať aj národniari z SNS, pričom predtým tvrdili, že s tajnou voľbou problém nemajú. Most-Híd vraj prázdne lístky nevhadzoval.

Hlasovanie prázdnym lístkom priznal napríklad Ľubomír Vážny zo Smeru-SD. Konal tak preto, že sa nestotožňuje s kandidátmi. Neprekáža mu, že by mal byť ústavný súd nefunkčný mesiac či dva, ak sa nezvolia kandidáti. Povedal, že sociálni demokrati mali pri hlasovaní voľnú ruku.

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár povedal, že sociálni demokrati vyjadrili pri hlasovaní svoj názor na verejnú voľbu, čo sa odrazí aj na výsledku voľby. Podľa Blanára, ak nebudú kandidáti zvolení, bude druhé kolo voľby, to je určené na štvrtok.

Voľba bola verejná, Robert Fico takéto hlasovanie odmietol, s čím sa stotožnili aj viacerí jeho stranícki kolegovia. Dlhodobo tvrdia, že tajná voľba je najdemokratickejšia. Most-Híd trval na verejnej voľbe, SNS hovorila tiež, že jej neprekáža.

Národná rada SR napokon kandidátov na ústavných sudcov nezvolila. TASR to potvrdili viaceré zdroje z koalície aj opozície.


Zdroj