Doneck 9. januára 2019 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Vojenský konflikt na Donbase je veľkou tragédiou nielen pre Rusov a Ukrajincov, ale pre celý slovanský svet. Je to občianska vojna – a tým je všetko povedané. V Donecku znova poukázali na celú nezmyselnosť a tragickosť tejto vojny

Na snímke Alexander Sladkov spolu s vojakom Andrejom

Prezentovali názor drvivej väčšiny normálnych a triezvo zmýšľajúcich ľudí: tento konflikt treba čo najskôr zastaviť. Na oboch stranách si ľudia musia uvedomiť, že túto vojnu treba ukončiť.

Ruský novinár Alexander Sladkov za prítomnosti predstaviteľa doneckých ozbrojených síl zorganizoval pre zajatého ukrajinského vojaka Andreja svojráznu „exkurziu“ v uliciach Donecka. To, že to nebol bežný „turista“, svedčila skutočnosť, že zajatca všade sprevádzali aj dvaja ozbrojení vojaci doneckej vojenskej komandatúry.

Zajatcovi novinár ukázal, že mesto žije svoj normálny „civilný“ život. Prízvukoval, že v Donecku sú nápisy aj v ukrajinčine a nik ich neničí a vôbec nie je problém, ak tam niekto rozpráva po ukrajinsky. Zastavili sa pri pomníku veľkému ukrajinskému básnikovi a spisovateľovi Tarasovi Ševčenkovi v centre Donecka. Nik ten pomník nepolial farbou, nepoškodil, pomník neodstránili. Novinár prízvukuje, že problém nie je v národnosti „Rus alebo Ukrajinec“, ale v tom, akú politiku vykonáva kyjevský režim. Vedľa je knižnica, ktorá má tiež v názve meno veľkého ukrajinského spisovateľa Nikolaja Gogoľa.

Zajatcovi ukázali Alej anjelov venovanú pamiatke detí Donbasu, ktoré zahynuli vo vojne. Zastavili sa na mieste, kde po atentáte zabili prvú hlavu Doneckej ľudovej republiky Alexandra Zacharčenka. Zorganizovali stretnutie donbaského vojaka Alexandra, ktorý bol v zajatí na Ukrajine, a ukrajinského zajatca Andreja. A úplná „pikantéria“ – ukrajinského zajatca pozvali do… reštaurácie, kde si pochutnal na suši.

Túto udalosť komentoval predstaviteľ doneckých ozbrojených síl, ktorý prízvukoval, že tento ukrajinský zajatec žil iba vo svojej dedine, má len základné vzdelanie – sedem tried, nič nevedel o vojne, o živote na Donbase, o tom, v čom je celý problém. Jeho, opitého, zadržala ukrajinská vojenská hliadka. Vyhrážali sa mu, že je údajne „dezertér“, že nechce slúžiť v armáde a dali mu na výber – buď štyri roky väzenia, alebo služba v armáde. Zvolil si to „menšie zlo“ a ocitol sa na fronte…

Donecký vojak, ktorý to komentoval, zdôraznil, že väčšina Ukrajincov nevie, aká je pravda, je oklamaná oficiálnou nacionalistickou, neonacistickou propagandou a domácim mainstreamom, ale drvivá väčšina obyvateľov Ukrajiny sú normálni dobrí ľudia a Rusi a Ukrajinci sú bratia. Obyvateľ Donecka porozprával, v akých drastických podmienkach sa nachádzal v ukrajinskom zajatí.

Ukrajinský zajatec Andrej povedal, že ozaj nič nevedel o podstate konfliktu na Donbase, ale teraz aspoň niečo pochopil. Priznal, že bol oklamaný kyjevskou propagandou a o dianí na Donbase „mal iné informácie“. Predstaviteľ doneckých ozbrojených síl vyjadril nádej, že tento zajatec spolu s inými bude vymenený za doneckých zajatcov.

Aj v komentároch pod zverejneným videom, aj na sociálnych sieťach bežní ľudia príliš neuvítali túto akciu. Poukázali na to, že exkurzia v Donecku a pohostenie v reštaurácii nie je najvhodnejší „trest“ pre zajatých ukrajinských vojakov. Mnohí však pochopili zmysel danej akcie. Drvivá väčšina ukrajinských vojakov, ktorí sú v súčasnosti na „doneckom fronte“ obyčajní normálni ľudia, ktorí sa sem dostali kvôli tomu, že boli oklamaní kyjevskou propagandou, alebo tam ich strčili násilím.

Táto akcia nebola určená pre obyvateľov Donbasu, ale pre ľudí žijúcich na Ukrajine, aby pochopili nezmyselnosť občianskej vojny na Donbase a to, že treba zastaviť bratovražedné zabíjanie predstaviteľov dvoch bratských národov, Slovanov.

Eugen Rusnák

Video si môžete pozrieť tu:


Zdroj