Bratislava 25. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

Vo Vysokých, Západných, Nízkych Tatrách a v Malej Fatre platí mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň z 5 dielnej medzinárodnej stupnice). Ako ďalej na svojej internetovej stránke informuje Horská záchranná služba, lavínové nebezpečenstvo vytvoril nový suchý sneh, ktorý prichádzal zo severnej strany pohorí a veľmi silným vetrom bol previevaný na záveterné ( západ, juhozápad a severozápad) strany žľabov, sediel a hrebeňov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Na takýchto miestach sa vyskytujú dosky z nového snehu o hrúbke do 60 cm, ktoré ležia na veľmi tvrdej podkladovej vrstve firnu. V profile sa tak vyskytuje veľký rozdiel tvrdosti dvoch vrstiev, ktoré nie sú dostatočne zviazané a je ich možné uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Ďalšie nebezpečné miesta predstavujú strmé svahy stredných polôh, kde bol sneh sfúkaný a je ho tu väčšie množstvo, opatrný treba byť pri čítaní lavínového terénu a vyhýbať sa terénnym pascám. Vo Veľkej Fatre kvôli menšiemu úhrnu zrážok pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo – 1.stupeň. Tendencia lavínového nebezpečenstva je podľa HZS zotrvalá.

Pokiaľ ide o počasie na horách, podľa HZS do horských oblastí Slovenska prúdi naďalej arktický studený vzduch, ktorý priniesol výrazné ochladenie posledných dní. Teploty vzduchu sa dnes ráno pohybovali od -16°C (2600 m) do -6°C (1000 m). Fúkal mierny až silný východný až severovýchodný vietor s rýchlosťou 4 -8 m/s, v nárazoch na hrebeňoch miestami cez 15 m/s. Počas poslednej periódy sneženia pripadlo na severe Tatier do 30 cm, inde do 15 cm nového suchého prachového snehu, ktorý je rozmiestnený vplyvom vetra veľmi nerovnomerne. Povrch snehovej pokrývky je rôznorodý, na náveterných stranách vyšších polôh je často sneh vyfúkaný na tvrdý zmrznutý podklad, na záveterných stranách je uložený vo vankúšoch a menších doskách, ktorých hrúbka môže dosahovať aj 60 cm.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj