Sacramento 4. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:pixabay)

Rada pre podmienečné prepustenie v Kalifornii vo štvrtok po prvý raz odporučila prepustenie pre vraha Roberta Beausoleila, prívrženca zločinca Charlesa Mansona. Sedemdesiatjedenročný Beausoleil je vo väzení takmer 50 rokov, pričom si odpykáva doživotný trest. Podmienečné prepustenie mu v minulosti zamietli už 18-krát

Ilustračné foto

Beausoleil patril ku skupine fanatikov, ktorých Manson nazýval svojou “rodinou”. Nepodieľal sa však na neslávne známej vražde herečky Sharon Tate a šiestich ďalších ľudí v roku 1969. Odsúdili ho za vraždu hudobníka Garyho Hinmana z toho istého roku. Podľa výpovedí z predošlých pojednávaní o podmienečnom prepustení, Hinmana tri dni mučili. Manson mu okrem iného porezal tvár mečom.

Podmienečné prepustenie by mohol v nasledujúcich mesiacoch zablokovať novozvolený kalifornský guvernér Gavin Newsom. Ako pripomína agentúra AP, odchádzajúci guvernér Jerry Brown počas svojho pôsobenia viackrát zastavil prepustenie Mansonových stúpencov.

Hinmanova sesternica Kay Hinman Martley, ktorá sa zúčastnila na štvrtkovom konaní, sa vyjadrila, že Beausoleil mal šťastie, keď mu trest smrti z roku 1970 o tri roky neskôr znížili na doživotie. Ako uviedla, “tento muž nepatrí za múry väznice” a chce sa v tejto veci obrátiť na Newsoma. Sestra spomínanej zosnulej herečky Debra Tate zase plánuje spustiť online petíciu pre oponentov prepustenia vraha, aby guvernérovi dali najavo svoj nesúhlas. Podľa nej Beausoleil porušuje pravidlá väzby, keďže profituje z predaja jeho umenia a hudby mimo priestorov väznice.

Beausoleilov právnik Jason Campbell naopak na odporúčanie rady zareagoval s tým, že ho mali prepustiť už dávno. “Je veľmi pozorný, bystrý a súcitný človek. Už nie je tým, kým bol v roku 1969. Odvtedy dramaticky dospel,” vyjadril sa právnik.

Beausoleil je momentálne vo väzbe v California Medical Facility vo Vacaville, zhruba 76 kilometrov severovýchodne od San Francisca. Predtým, než sa pridal k Mansonovej rodine, bol začínajúcim hudobníkom a hercom.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj