Caracas 31. januára 2019 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Fernando Llano)

Portál RusVesna informuje o slovách ruského politika a diplomata Konstantina Kosačeva, ktorý otvorene povedal že pre Rusko neexistuje žiaden prezident Guaido

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Juan Guaidó

Štatút Guaida nemôže určovať niekto zo zahraničia, žiaden americký prezident, či politici iných krajín. Právo vybrať si svojho prezidenta má len národ Venezuely a to konštitučnou cestou. Guaido je americký samozvanec, Američania svojimi zásahmi otvorene porušujú medzinárodné právo, v minulosti veľmi ráz medzinárodné právo porušoval Hitler.

Legitímnym prezidentom Venezuely je Maduro, ktorý zvíťazil v prezidentských voľbách a nie Guaido, figúrka dosadená americkou CIA. Trump už pozdravil Guaida ako venezuelského prezidenta a potvrdil, že Američania budú pomáhať Venezuele v obnove demokracie. Ako americká pomoc pri obnove demokracie vyzerá už poznáme na príklade Ukrajiny, Sýrie, Iraku, Afganistanu či Juhoslávie.

Podporu Guaidovi už vyjadrili aj proamerické elity v Európskej únii. Američania naschvál vyhrocujú situáciu,aby prinútili váhajúcich spojencov pod nátlakom prijať americké riešenia a zabránili zbližovaniu európskych partnerov s Ruskom a Čínou. Vznik Euroázijského bloku bude totiž znamenať totálny koniec USA.

Maduro sa však vo Venezuele nemieni vzdať a je pripravený pokračovať v politickom zápase s americkým samozvancom Guaidom. Nechajme sa prekvapiť ako sa situácia vyvinie, či ako na Ukrajine, kde Američania presadili farebnú revolúciu, alebo v Honkongu, kde Číňania pokus o proamerický majdan veľmi rýchlo a účinne pacifikovali.

V každom prípade hrozí vo Venezuele konflikt, podobný ako v Sýrii. Dôležité je, aby armáda udržala kontrolu v krajine, pokojne aj podľa tradícií latinskoamerických vojenských diktatúr, ktoré sú bežným štandardom v Latinskej Amerike. Dôležité je, aby sa venezuelská ropa nedostala pod kontrolu Američanom.  Tí už začali so sankciami voči Venezuele (od pondelka americké firmy nesmú kupovať venezuelskú ropu) a zakazujú aj svojím partnerom s venezuelskou ropou obchodovať. Európske krajiny už stiahli čiastočne chvosty, aj keď niektoré európske spoločnosti už skúmajú, či je možné sankcie obísť.

Americký nátlak však otvorene odmietajú Rusi, Irán, Číňania a Indovia, pričom najmä Indovia sa chystajú vo veľkom kupovať okrem iránskej ropy aj venezuelskú ropu, tento prejav indickej neposlušnosti Američanov dráždi.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro

Portál RusVesna prináša ďalšiu zaujímavú správu. Maduro chystá vyviesť do Ruska 20 ton venezuelského zlata z venezuelskej centrálnej banky. 20 ton predstavuje približne 20 % venezuelského zlata. Informáciu potvrdil aj jeden z najvýznamnejších venezuelských ekonómov José Hierra. Agentúra Blomberg takisto potvrdila, že 20 ton venezuelského zlata je už pripravených na odvoz do Ruska, ruské lietadlo, určené na transport zlata už v pondelok vyletelo z Vnukova.

Dmitrij Peskov, tlačový hovorca Kremľa informáciu o vyvezení venezuelského zlata do Ruska bližšie nekomentoval. To že Maduro chce vyviesť 20 ton zlata do Ruska svedčí o tom, že Maduro je solventný (Maduro chce aj vydeliť vysoké finančné obnosy na sociálnu pomoc obyvateľstvu) a evidentne dokáže za poskytovanú pomoc platiť, takisto to však môže znamenať, že nechce nič nechať na náhodu a v prípade, ak vo Venezuele skončí by bolo vhodné, aby Guaido získal vyrabovanú pokladňu – Samozrejme Guaido môže požiadať západné banky o navrátenie venezuelských zabavených aktív a majetku. Prečo sa Maduro rozhodol pre vyvezenie zlata do Ruska a nie napríklad do niektorého európskeho štátu je jasné. Britská banka, v ktorej mala Venezuela uloženú časť svojich zlatých rezerv im ho odmietla vydať a dala ho k dispozícii Guaidovi.

V histórii však neexistuje prípad, že by Anglosasi dobrovoľne vrátili to, čo už raz ukradli, takže veľmi pravdepodobne Guaido nedostane nič.

Pozícia Madura je ťažká, Rusko a Čína už investovovali do Venezuely množstvo prostriedkov a pravdepodobne nebudú chcieť, aby sa teraz všetkého zmocnili Američania. Ak Američania vo Venezuele prehrajú, odstredivé tendencie od USA sa zvýšia.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj