Washington 28. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)

Právnici amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzvali v utorok republikánmi ovládaný Senát, aby zamietol ústavnú žalobu (impeachment), ktorú na prezidenta podala Snemovňa reprezentantov, a zároveň obvinili demokratov, že proces impeachmentu začali z politických dôvodov. Trumpov právny tím tak ukončil tretí a posledný deň obhajoby prezidenta v Senáte. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Donald Trump

„Žiadajú vás len o to, aby ste v predvečer volieb bez akéhokoľvek opodstatnenia a v rozpore s ústavou zosadili úspešného prezidenta,“ povedal šéf tímu Trumpových právnikov Pat Cipollone s tým, že Američania majú právo zvoliť si takého prezidenta, akého chcú. „Vyzývame Senát, aby (predložené) články ústavnej žaloby na prezidenta zamietol,“ dodal Cippolone.

„Ak sa dnes stane pravidlom stranícky impeachment, budúci prezidenti budú paralyzovaní od chvíle, keď ich zvolia. Latka pre impeachment nesmie byť položená takto nízko,“ povedal ďalší Trumpov právnik Jay Sekulow.

Trumpovi právnici mali na prednesenie svojich argumentov 24 hodín rozdelených na tri dni. Po nedeľňajšej prestávke pokračovali vo svojich rečiach v pondelok a utorok. Predchádzajúce tri dni — od 22. do 24. januára — k senátorom hovorili žalobcovia z radov opozičných demokratov.

O podaní ústavnej žaloby na Trumpa rozhodla 18. decembra druhá komora Kongresu, Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati. Podanie žaloby súvisí s obvineniami, že Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v prezidentských voľbách Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj