Kvakovce 6. mája 2019 (HSP/Foto:Obec Kvakovce)

Loď kotví v Prahe. Včera bola dvihnutá na špeciálny pontonový dok a prehliadol ju Československý loyd. Je to osoba, ktorá kontroluje technický stav lode, meria hrúbky plechov, kontroluje stav vrtule, kormidla. Následne bude loď v najbližších dňoch natretá špeciálnym náterom a bude sa pripravovať na plavbu

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Plagát

Trasa výletnej lode:

Loď vypláva z Prahy (Vltava) s cieľovou stanicou Kvakovce (Veľká Domaša)

Dátum vyplávania lode:

Loď sa vydá na svoju cestu na Domašu z Prahy dňa 16.mája 2019 v skorých ranných hodinách. Deň pred samotným vyplávaním lode sa uskutoční slávnostné požehnanie plavby zo strany kardinála Dominika Duku – arcibiskupa Pražského.

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Loď

Požehnanie plavby kardinálom Dominikom Dukom v rámci Svätojanských slávností Navalis

Podujatie Navalis je spomienková slávnosť s viac ako tristo ročnou tradíciou na známeho svätca Svätého Jána Nepomuckého, patróna všetkých ľudí od vody. V tento deň prichádzajú do Prahy aj gondolieri so svojimi gondolami z Benátok a Rakúska.

Súčasťou programu tohtoročných slávností bude aj slávnostné požehnanie plavby lode, ktorá sa vydá na unikátnu cestu z Prahy (Vltava) do Kvakoviec (Veľká Domaša). Plavba bude dlhá 2800 kilometrov po riekach a kanáloch, cez 7 štátov Európy, cez stovky miest a obcí. Loď pripláva do prístavu v obci Ladmovce, kde bude prevezená po ceste približne 90 km až na Domašu.

Loď na svojej plavbe ponesie posolstvo Svätého Jána Nepomuckého až na Východ Slovenska. Symbolické na celom akte je aj to, že prvý most pod vodnou nádržou Veľká Domaša na rieke Ondava v obci Sedliská nesie meno tohto známeho Svätca.

Oficiálny program slávností Navalis, Praha, 15.5.2019

14.30 Slávnostné zdobenie koní ( Hradčanské nánestie)

16.45 Požehnanie koní a jazdcov kardinálom ( Hradčanské námestie)

17.30 Slávnostná Svätá omša v katedrále Svätého Víta

18.45 Svätojanská procesia na Karlov most

20.00 regata lodí, gondoly, zoskok parašutistov, kúpanie otužilcov

20.30 záverečná pobožnosť pred kostolom Svätého Františka

20.45 požehnanie plavby lode kardinálom Dominikom Dukom – arcibiskupom Pražským. S Prahou loď rozlúči posledným zatrúbením.

21.00 koncert na hladine Vltavy pod Karlovým mostom

21.55 veľkolepý barokový ohňostroj

Na jedinečnú udalosť do Prahy pozývame všetkých rodákov, ale aj ľudí zo Slovenska.

Zaujímavosti o trase

Dĺžka trasy po riekach a kanáloch: celková dĺžka trasy je približne 2800 kilometrov

Dĺžka plavby: približne 30 dní v závislosti od podmienok, ktoré sa môžu vyskytnúť na trase

Dĺžka trasy po ceste: z prístaviska Ladmovce do obce Kvakovce je cesta dlhá približne 90 kilometrov

Dĺžka presunu po suchu: približne 1 deň v závislosti od podmienok.

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Loď

Manipulácia s loďou:

Loď z rieky na prevozný podvozok preloží špeciálny žeriav s nosnosťou 780 ton, ktorý príde na miesto vykládky na troch kamiónoch, v SR sa žeriav s takou nosnosťou nenachádza.

Krajiny v Európe, ktorými prejdeme:

Česká republika, Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Chorvátsko, Srbsko, Maďarsko, Slovensko

Mestá a krajiny v Európe, ktorými prejdeme:

Štart – Česká republika: Praha – Vltava, Mělník, Ústí nad Labem, Děčín, Nemecko: Drážďany, Torgau, Aken, Magdeburg, Hannover, Minden, Muenster, Duisburg, Kolín nad Rýnom, Bonn, Koblenz, Franfurkt, Wuerzburg, Norimberg, Rakúsko: Regensburg, Pasau, Linz, Viedeň, Slovensko: Bratislava, Komárno, Štúrovo, Maďarsko: Vacov, Budapešť, Baja, Moháč, Chorvátsko: Batina, Srbsko: Apatin, Chorvátsko: Aljmoš, Vukovar, Srbsko: Báčška Pálanka, Novy sad, Starý Slankamen, Sútok Tisy do Dunaja, Toraš, Ada, Maďarsko: Segedín, Szolnok, Tiszafured, Tiszalok, Tokaj, Sútok Bodrogu do Tisy, Sárospatak, Slovensko: Streda nad Bodrogom, Ladmovce, Vranov nad Topľou, CIEĽ: Kvakovce – Veľká Domaša

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Mapa trasy

Nástrahy trasy

Na trase nás čaká množstvo nástrah. Budeme musieť zdolať viac ako 50 priehrad, na viacerých riekach musia byť kapitáni so špeciálnymi papiermi, pretože nie všetky papiere platia na všetky rieky. Na niektorých úsekoch je hladina vody v riekach nízka, preto nevieme, čo život a plavba prinesú.

Dokumentárny film:

Súčasťou posádky bude aj dokumentarista, ktorý bude točiť dokument z celej prepravy lode pod autorským dozorom Jaroslava Vaľka, ktorý sa podieľal na videu WE LOVE DOMAŠA a mnohých klipoch a filmoch. Bude viesť aj lodný denník, čiastkové autentické zážitky z trasy bude zverejňovať ne dennej báze. Dokument bude mať premiéru na jeseň 2019.

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Interiér lode

Domovský prístav:

Domaša Dobrá

Nový názov lode:

vzíde s ankety. Na Domašu sa vráti výletná loď po 26 rokoch. Prepojiť by mala strediská na Domaši a oživiť cestovný ruch.

Predpremiéra pre verejnosť 15.5.2019 o 12.00 hodine

Obec Kvakovce pred samotnou plavbou a večernými Svätojánskymi slávnosťami NAVALIS umožní Slovákom, ktorí budú v Prahe, absolvovať vyhliadkovú plavbu loďou po Vltave v predpremiére pred tým, ako sa loď vyberie na svoju dlhú cestu až na Domašu. Vyhliadková plavba sa uskutoční na o 12.00 hodine. Podrobnosti o prístave zverejníme.

Redakciu informoval Radovan Kapraľ, starosta obce Kvakovce.


Zdroj