Kyjev 22. júla 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Evgeniy Maloletka)

Po predčasných ukrajinských parlamentných voľbách sú už známe predbežné výsledky. Ako však ukazujú, zostavenie vlády však môže byť náročnejším procesom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Česká nezávislá novinárka Tereza Spencerová v pondelok informovala, že víkendové predčasné parlamentné voľby na Ukrajine podľa očakávania ovládlo zoskupenie nového prezidenta Volodymyra Zelenského – Sluha národa.

“Po sčítaní necelej tretiny hlasov získal 42 percent hlasov, Opozičná platforma Za život niečo cez 12 percent, Porošenkova Európska solidarita a Tymošenkovej Baťkivšina sa pohybujú na ôsmich percentách a do parlamentu prešiel aj Hlas rockera Vakarčuka so šiestimi percentami,” opísala situáciu Spencerová.

V sumári dodala, že volebná účasť bola zhruba polovičná, pričom najviac ľudí hlasovalo v Černihivskej oblasti a najmenej v etnicky pestrom Zakarpatí. “Nie je vylúčené, že Sluha národa s pomocou niekoľkých desiatok nezávislých kandidátov dosiahne na parlamentnú väčšinu, pričom okamžite po uzatvorení volebných miestností začali jednotlivé strany proklamovať s kým by do koalície išli a s kým nie.”

“Zdá sa, že s Porošenkom sa nechce kamarátiť nikto, Sluha národa by sa možno koaloval s Hlasom, ktorý ale koalovať nemieni, zato požaduje post premiéra, u Zelenského chcú za budúceho premiéra “ekonóma bez politickej minulosti”, Opozičná platforma koalíciu so Zelenským vylučuje…”

Podľa Terezy Spencerovej však v každom prípade platí, že prehrali “strany vojny” a v parlamente už nezasadnú doterajší nacionalisti, radikáli a ani velitelia “dobrovoľníckych” nacionalistických práporov. “Či to súčasne navyšuje šance na mier na Donbase, nie je isté,” podotkla.

Remišová upozorňuje, že ukrajinský volebný systém môže byť náchylný na kupovanie poslancov 

Jedna z medzinárodných pozorovateliek volieb na Ukrajine, poslankyňa Národnej rady Veronika Remišová, ktorá nedávno prestúpila z hnutia OĽaNO do novej strany Za ľudí, napísala, že na Ukrajine si všímala hlavne zmiešaný volebný systém, ktorý navrhuje zaviesť na Slovensku viacero politikov. Podľa nej takýto systém so sebou prináša aj veľké riziko korupcie.

“S kolegami som ako pozorovateľ parlamentných volieb na Ukrajine. Ukrajina má zmiešaný volebný systém, o ktorom sa hovorí aj u nás – 50% mandátov je rozdelených pomerným volebným systémom s jediným volebným obvodom a 50% väčšinovým systémom relatívnej väčšiny,” vysvetlila s tým, že polovicu kandidátov tvoria nezávislí kandidáti, druhú polovicu stranícke kandidátky.

Na sociálnej sieti napísala, že sa rozprávala sa s ukrajinskými kolegami o výhodách a nevýhodách tohto systému. “Jedným z najväčších nedostatkov „nezávislých“ kandidátov v parlamente je väčšie riziko korupčných praktík. Toto riziko sa prejavuje už pred voľbami, kde bohatí oligarchovia sú schopní zaplatiť jednotlivcom nákladné volebné kampane.”

“V parlamente sa zas snažia nezávislých poslancov získať (kúpiť) politické strany, či už na trvalú spoluprácu, alebo na jednotlivé hlasovania. Cena hlasu môže byť rôzna, v niektorých prípadoch sa povráva o miliónových sumách…. Nie je evidentné, že tento zmiešaný systém priniesol Ukrajine benefity, skôr naopak.”

Remišová dodala, že ľudia na Slovensku sú dlhodobo nespokojní s prácou svojich volených zástupcov v parlamente, situácia sa skôr zhoršuje ako zlepšuje. “Je preto našou povinnosťou snažiť sa o zlepšenie celého systému spravovania krajiny.”

“Prvým krokom by mala byť politika založená na dobrom programe a kvalitnom tíme ľudí, s veľkým zastúpením ľudí z regiónov, ktorý bude energicky presadzovať potrebné zmeny. Ako druhý krok musíme urobiť poriadok s veľmi komplikovaným rozdelením právomocí medzi štát, obecné, mestské a župné úrady, a správu štátu nastaviť tak, aby bola efektívna a zároveň dostupná pre ľudí. Môžeme potom hovoriť samozrejme aj o zmene volebného systému, no mali by sme si zobrať od iných krajín najmä to, čo funguje lepšie a prinesie ľuďom želaný úžitok,” dodala na záver.

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj