Paríž 16. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Kamil Zihnioglu)

Organ, ktorý sa nachádza v parížskej katedrále Notre-Dame, je po pondelkovom zničujúcom požiari neporušený, uviedol zástupca parížskej starostky Emmanuel Gregoire. Je to pritom jeden z najznámejších a najväčších organov na svete, ktorý sa pýši asi osemtisíc píšťalami. V tridsiatych rokoch 18. storočia ho zhotovil Francois Thierry

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke experti prehliadajú poškodenie parížskej katedrály Notre Dame po katastrofálnom požiari

Gregoire v utorok pre televíziu BFMTV uviedol, že rýchlo a úspešne aktivovali plán na ochranu pokladov katedrály. Vyjadril tiež “enormnú úľavu” nad záchranou takých cenností akou je napríklad domnelá Kristova tŕňová koruna.

Francúzsky magnát, investor a zberateľ umenia Bernard Arnault a jeho koncern LVMH medzitým prisľúbili poskytnúť financie na rekonštrukciu parížskej katedrály Notre-Dame. LVMH v utorkovom stanovisku oznámila, že spoločnosť aj Arnaultova rodina prispejú sumou 200 miliónov eur na obnovu katedrály, ktorú považujú za “symbol Francúzska, jeho dedičstva a jednoty”. Toto oznámenie prišlo krátko po tom, čo veľkú sumu prisľúbili aj iní francúzski miliardári Francois Pinault a jeho syn Francois-Henri Pinault. Početné francúzske médiá informovali, že ich rodina daruje na opravu katedrály 100 miliónov eur. “Toto je tragédia, ktorá má dopad na všetkých Francúzov,” uviedol vo vyhlásení Francois-Henri Pinault.

Parížski hasiči medzičasom oznámili, že požiar sa v utorok po takmer deviatich hodinách podarilo úplne uhasiť. Oheň však napriek ich snahe zachvátil ikonickú štíhlu vežu v strede budovy. Veža, ktorá sa týčila do výšky 96 metrov, sa následne zrútila, podobne ako strecha katedrály a časť klenby. Zachrániť sa podarilo fasádu, dve hlavné zvonové veže a kamennú konštrukciu stavby. Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil obnoviť katedrálu, čomu má pomôcť aj verejná zbierka. Zároveň vyzval na medzinárodnú pomoc pri opätovnej výstavbe zničených častí pamiatky.

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, podľa médií by však mohol súvisieť s renovačnými prácami.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj