Košice 18. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer)

V Košiciach v nedeľu popoludní vyvrcholil 41. ročník Slovenského pohára v hádzanej mužov a žien turnajom Final 4. V kategórii žien sa z prvenstva tešili obhajkyne z michalovskej Iuventy, ktoré dosiahli svoj jubilejný desiaty pohárový triumf. V semifinále zdolali o desať gólov ŠŠK Prešov (33:23) a vo finále o osem gólov HK Slovan Duslo Šaľa (30:22)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava Šimon Macháč z MŠK Považská Bystrica, Jakub Hrstka z Tatrana Prešov a Martin Kozák z MŠK Považská Bystrica počas finálového zápasu hádzanárskeho Slovenského pohára 2018/2019 mužov – Final Four medzi MŠK Považská Bystrica – Tatran Prešov

“Nebolo to jednoduché. S Prešovom sme sa tiež trochu trápili a podobne to bolo aj proti Šali. Finále sa v I. polčase ťahalo gól na gól. Zo začiatku mala vplyv na náš výkon nervozita. Ku koncu prvého dejstva sme súperovi ušli a tam sa to zlomilo. Šalianky sa síce snažili ešte niečo s vývojom zápasu urobiť, ale my sme boli už na takej vlne, že nemali sily na obrat. Z našej strany spokojnosť, cieľ je splnený, máme prvú trofej sezóny a ideme ďalej,” vyjadrila sa spokojná kapitánka Iuventy Patrícia Wollingerová, ktorú doplnila ďalšia michalovská spojka Veronika Habánková: “Určite sa nám zbieranie trofejí nezunuje, vyhrať je vždy úžasné. Stále máme nejaké ciele a ideme za nimi. Teraz sme zvládli prvý, dúfam, že to takto pôjde ďalej. My sa pomalšie rozbiehame, až potom začneme hrať normálne. Šaľa najmä v prvom polčase hrýzla, ale chýbali jej dve opory Rácková s Bahýlovou, takže na našej strane boli aj väčšie skúsenosti.”

Aj v turnaji SP mužov sa očakávalo, že sa presadí obhajca a suverénne domácej scény Tatran Prešov. V semifinále si poradil s HKM Šaľa 24:17 a vo finále viedol po I. polčase nad MŠK Považská Bystrica o tri góly (15:12). Považania však po zmene strán otočili vývoj a bol to práve favorit, ktorý musel doťahovať ich mierny náskok. Prešovčania sa v závere duelu opäť dostali do dvojgólového vedenia a mali príležitosti definitívne rozhodnúť. Nevyšlo im to, a tak prišiel 21 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času trest v podobe vyrovnania Martina Briatku na 26:26. Nasledoval penaltový rozstrel, ktorý dospel až do druhej série. V nej mohol rozhodnúť najskúsenejší hráč považskobystrického tímu a bývalý dlhoročný prešovský hádzanár Peter Tumidalský, ale jeho pokus brankár Tatrana Mario Cvitkovič vyrazil. “Samozrejme, chcel som to premeniť. Keby sa mi to podarilo, zrejme by som nebol v Prešove obľúbený. Je úplne jedno, kto rozhodne. Teraz to vyšlo na nášho brankára Laca Kovačina, ktorý vzápätí chytil pokus Januša Lapajneho. Klobúk dole pred chlapci, siahli sme si na dno síl. Takto by mal vyzerať zápas, do ktorého dáte celé srdce.”

Považskobystričania prerušili 12 ročníkov trvajúcu sériu prvenstiev Tatrana Prešov a sami po 13 rokoch okúsili chuť triumfu v Slovenskom pohári. “Vyhrali sme a víťazstvo vo finále chutí určite ešte viac. Nechceli sme to Prešovčanom pustiť, hoci sme vedeli, že Tatran je jednoznačným favoritom. My sme si však povedali, že môžeme prekvapiť. Nad Prešovom sa nedá vyhrávať pravidelne, ale dá sa zvíťaziť v jednom z desiatich zápasov. Teraz nám to vyšlo a jej to cennejšie, keďže to bolo vo finále pohára. Sme za to veľmi radi,” dodal P. Tumidalský k tretiemu celkovému víťazstvu MŠK Považská Bystrica v histórii SP.

Veľké sklamanie zavládlo v prešovskom tíme. “Mali sme zápas v našich rukách. V závere sme viedli o dva góly, no urobili chybu pri protiútoku… Na konci sme hrali často oslabení, niektoré rozhodnutia boli zvláštne. Cítil som to už v semifinále. Sedmičky sú lotéria. Je to škoda, ale taký je šport,” poznamenal pre klubový web kouč Tatrana Slavko Goluža. Poisťovací gól mohol pre Prešov v závere finálového súboja streliť Bruno Butorac, ale brankárovi Kovačinovi pomohla žrď a jeho považskbystrickí spoluhráči sa vzápätí postarali o vyrovnanie. “V prvom rade gratulujem Považskej Bystrici k víťazstvu. Súper odohral veľmi dobrý duel v obrane i v útoku. My sme akoby neboli vo svojej koži a nevedeli sme sa do nej dostať počas celého stretnutia aj zásluhou viacerých zvláštnych rozhodnutí. Rozstrel je lotériou a vyhrať ho môže každý. Mali sme o výsledku finále rozhodnúť oveľa skôr.“


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj