Bratislava 23. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Nord Stream 2)

Súdiac podľa reakcie spojencov USA z Európskej komisie na nový nemecký systém ochrany Severného prúdu 2 pred americkými útokmi je poslednou nádejou na zablokovanie rusko-francúzsko-nemeckého projektu rumunská diplomacia, čo priamo hovorí aj viceprezident Európskej komisie a kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Potrubie pre Severný prúd 2

V posledných niekoľkých dňoch sa situácia okolo výstavby ruského plynovodu znateľne vyostrila kvôli dvom tvrdým vyhláseniam, z ktorých jedno urobil nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier a druhé viceprezident Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Tvrdé vyhlásenie nemeckého ministra hospodárstva, v ktorom ešte raz povedal, že nemecká vláda nebude zasahovať do výstavby plynovodu Severný prúd 2, nie je len ďalším pokusom ukázať Washingtonu postupnú hospodársku samostatnosť Nemecka, ale aj skúškou novej stratégie súčinnosti s USA. Už teraz sa dá predpovedať, že sa Američanom táto schéma nebude veľmi páčiť, pretože v prípade jeho úspešného uplatnenia bude jednoznačne prenesené aj na iné sféry americko-nemeckých vzťahov.

Vychádza, že “predmetom sporu” bol pred Altmaierovým rozhovorom v podstate status Severného prúdu 2 ako geopolitického alebo hospodárskeho projektu, oficiálne Berlín už ale dialóg v tomto formáte definitívne omrzel. Základná téza ministra ekonomiky SRN v besede s Handelsblatt vyzerá nasledovne: “Nemecko je právny štát, v ktorom sa súkromné ​​investície, ako je to v prípade Severného prúdu 2, vykonávajú v súlade s právnymi kritériami. Napríklad na výstavbu plynovodu už sú potrebné povolenia zo strany rozličných orgánov rôznych krajín, vrátane Nemecka. Okrem toho výstavba už ďaleko pokročila, v mori už boli položené kilometre potrubia. Spolková vláda nebude zasahovať do takého procesu, pretože k tomu nemá právny základ. ”

Len na prvý pohľad sa môže zdať, že to je len nepatrná zmena rétoriky. V skutočnosti je to očividné zvýšenie stávok. Teraz je v stávke už nie politické hodnotenie statusu Severného prúdu 2, ani filozofická diskusia o tom, čo je, a čo nie je nástrojom geopolitického vplyvu. Teraz bola otázka položená kategoricky a v celkom inej rovine: je Nemecko právnym štátom alebo nie?  Zo slov ministra hospodárstva SRN vyplýva, že keď bude Severný prúd 2 dostavaný nehľadiac na nátlak prezidenta USA a celej americkej diplomacie, bude to znamenať, že Nemecko je právny štát. Keď ale Berlín ustúpi, potom určite nie je. Treba ešte vziať do úvahy, že pre západného politika (a Altmaier je predovšetkým politík, a nielen ekonóm v službe u Merkelovej) otázka, či je štát právny alebo nie, je v podstate otázkou spolupatričnosti tohto štátu s krajinami tzv. Prvého sveta, s civilizovanými krajinami.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj