Bratislava 14. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Historik Michal Stehlík ponúkol predsedovi SPD Tomio Okamurovi a jeho kolegom lekciu z českých dejín. Poslanci ho však zotreli. Sám historik má maslo na hlave

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Tomio Okamura

Nadradený výsmech prestáva stačiť. Teraz je na rade ideologicky správny výklad dejín. Že reč nemôže byť o Českej republike v roku 2019, ale nejakej dobe temna? Ste na omyle. Historik z Karlovej univerzity a exponovaný pracovník Národného múzea si vzal do hlavy, že naučí vlasteneckého poslanca, ako správne chápať české dejiny.

“Ponúkam vám osobne a vášmu poslaneckému klubu zadarmo semestrálny (myslený polročný) kurz súdobých dejín. Zamerali by sme sa najskôr na vysvetlenie niektorých základných pojmov (napr. Nacionalizmus, vlastenectvo, národ, diktatúra, totalita, demokracia),” píše v otvorenom liste bývalý dekan Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe a docent histórie Michal Stehlík.

Celý list, ktorý je adresovaný predsedovi SPD Tomio Okamurovi a jeho kolegom z poslaneckého klubu, zverejnil na svojom facebookovom účte.

K napísaniu listu ho popudilo to, že poslanci SPD údajne dlhodobo zneužívajú históriu.

“Zneužívanie histórie smerom k nenávisti ma štve zo strany SPD už dlho. V pondelok večer vyšiel post, ktorý zobrazoval ríšsku orlicu v kombinácii s Európskou úniou a dával dokopy Tretiu ríšu a EÚ, a to podľa mňa už nie je ani za hranou. To je až neuveriteľné,” povedal Stehlík k motivácii, ktorá ho na spísanie listu viedla.

Prístup historika k dejinám je ale čiernobiely. S chuťou kádruje historické osobnosti a obdobia, pričom neskrýva svoju politickú angažovanosť.

Asi nikoho neprekvapí, keď napíšeme, že námestník riaditeľa Národného múzea Stehlík má k osloboditeľobi, sovietskemu maršalovi Ivanovi Konevovi otvorene záporný postoj. V relácii Pre a proti Českého rozhlasu vyjadril tiež ľútosť nad tým, že český národ nemá jednotný postoj ku “komunistickým dejinám našej krajiny.” Mrzí ho, že česká spoločnosť má rôzne názory. A asi ho štve aj to, že nie všetci Česi odsudzujú vlastné nepríliš vzdialenú minulosť.

Takto sa to jednoducho robí. Ľudia, ktorí s jasánkovským zápalom hlásajú demokraciu a pluralizmus chcú diktovať správny výklad dejín. Nielen spoločnosti, ale už aj zvoleným zástupcom ľudu, poslancom. Diskusia o dejinách? Zakázať. Alternatívny pohľad? Zosmiešniť. Tridsať rokov od zamatovej revolúcie to je smutné vysvedčenie pre slobodnú českú spoločnosť.

Sputnik sa spýtal známej poslankyne za SPD Karly Marikovej na ponuku, ktorú stranu od historika dostala. Využije ju?

“Táto ponuka mi prišla úsmevná,” hovorí renomovaná členka snemovne výboru pre zdravotníctvo. Ale ako dodáva, ponuku ťažko využije.

“Vedomostí nie je nikdy dosť, pokojne sa nechám poučiť v oblasti dejín, ale od niekoho nezávislého a nie od pána Stehlíka, ktorý je členom KDU-ČSL, strany ktorej predstavitelia jazdia na zjazdy Sudetonemeckého landsmanšaftu alebo pri svojej návšteve v Sudetonemeckom dome v Mníchove prosí boha o odpustenie našej viny,” hovorí Maríková.

Poslankyňa dodáva, že možno by nebolo od veci slniečkarov poučiť ako to s tou našou históriou skutočne bolo, aby ju konečne prestali prekrúcať.

“K prepisovaniu histórie dochádza, nielen u nás, ale v celej Európe a má to za cieľ jediné: vychovať generáciu, ktorá nebude mať korene a stratí vlastnú identitu. Aký národ budete dobre ovládať, ten ktorý nebude vedieť kam patrí,” hovorí Karla Maríková z SPD.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj