Poslanci odhlasujú štátny rozpočet, prerokujú poslanecké návrhy

Bratislava 5. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Poslanci Národnej rady SR dnes odhlasujú štátny rozpočet na rok 2019, keď by Slovensko malo historicky po prvýkrát dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. Poslanci sa diskusiou o rozpočte zaoberali v piatok aj v utorok. Okrem toho bude dnešné rokovanie patriť predovšetkým poslaneckým návrhom zákonov

Ilustračné foto

Poslanci v úvode rokovania prediskutujú návrhy strany Sloboda a Solidarita, medzi nimi aj návrh ústavného zákona na zrušenie milosti, ktorú udelil v roku 1997 prezident Michal Kováč Mariánovi Kočnerovi v súvislosti s dvoma kauzami Technopol. Až zrušením milosti pre Mariána Kočnera bude spravodlivosti učinené zadosť. Myslia si to podpredsedovia strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová a Ľubomír Galko a poslanci Alojz Baránik a Jozef Rajtár. Podľa nich členovia vládnej koalície miesto základnej spravodlivosti zrozumiteľnej pre všetkých ponúkajú verejnosti formalistické argumenty, prečo omilostenie Kočnera nebohým prezidentom Michalom Kováčom nemožno zrušiť.

“Keď pred niekoľkými mesiacmi vládna koalícia spojila zrušenie Mečiarových amnestií so zrušením milosti prezidenta Kováča svojmu synovi, mali sme podozrenie, že v pozadí tohto úmyslu nie je spravodlivosť, ale perfídny pokus odradiť nás od hlasovania. Napriek tomu sme za návrh ústavného zákona a zmenu ústavy hlasovali. Mečiarove amnestie boli brutálnym zneužitím práva a pošliapaním spravodlivosti. Zároveň sme akceptovali argument koalície, že so zavlečením Michala Kováča mladšieho do cudziny súvisí kauza podvodu voči Technopolu z 90. rokov minulého storočia a prezident Kováč sa ocitol v konflikte záujmov, ak udelil na tento prípad milosť svojmu synovi. Bolo nám však zároveň podozrivé, prečo vládna koalícia inak posudzuje náš návrh, aby parlament potom zrušil aj milosť Kočnerovi. Veď Kočner čelil rovnakému podozreniu v kauze Technopol ako Michal Kováč mladší,” uviedli liberáli v tlačovej správe. Sulíkovci sú si dnes už istí, že za právnymi kľučkami a výhovorkami sa skrývalo to, že Kočner bol blízkym človekom niektorých vysokých politikov Smeru-SD.

Dnešné rokovanie potrvá do 20. hodiny. Hlasovanie o prerokovaných zákonoch bude o 11:00 aj o 17:00. Schôdza bude prerušená hodinovou prestávkou o 13:00.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.