Bratislava 31. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Diskusia k návrhu novely ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (zákon o konflikte záujmov) sa bude niesť úvodom tretieho rokovacieho dňa 40. schôdze parlamentu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Ako prvý by mal ráno v rozprave vystúpiť nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Plénum Národnej rady SR bude pokračovať v rozprave zo stredy, keď stihli svoje pozmeňujúce návrhy predložiť opoziční poslanci Martin Poliačik (nezaradený) či Veronika Remišová (OĽaNO). Poliačik navrhuje zriadiť register majetkových priznaní, do ktorého by mohli byť uložené informácie o verejných funkcionároch, ako aj ich majetkové priznania. Remišová zasa navrhuje uvádzať jasnejšie majetkové prírastky, a tiež postihy, keď verejný funkcionár neoznámi svoj konflikt záujmov pri hlasovaní či konkrétne vyčíslenie hodnoty prijatého daru a majetkových pomerov.

Dôvodom návrhu novely je vážny nedostatok spočívajúci v absencii možnosti preskúmania rozhodnutí orgánov konajúcich v konaniach o ochrane verejného záujmu a zamedzeniu rozporu záujmov. “Evidujú sa viaceré pokusy o jeho novelu, ktoré sa však skončili neúspešne. Ochrana verejného záujmu je súčasne terčom neustáleho záujmu spoločnosti o čo najlepšiu úpravu právneho rámca tejto problematiky. Predložený návrh na novelu ústavného zákona vychádza z požiadaviek na sprísnenie podmienok ochrany verejného záujmu a má snahu splniť i ďalšie požiadavky spoločnosti v tejto oblasti,” uviedol v decembri jeden z predkladateľov poslanec za Smer-SD Miroslav Číž.

V návrhu je požiadavka na rozšírenie okruhu verejných funkcionárov tak, aby v ňom boli zahrnuté všetky verejné funkcie, v ktorých sa nakladá s finančnými prostriedkami štátu. Rovnako je v návrhu požiadavka na odstránenie nedostatkov doterajšej právnej úpravy v oblasti formy oznámení funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov, ako aj požiadavka na odstránenie procesnoprávnych nedostatkov konania vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov. Poslanci chcú tiež zosúladiť text ústavného zákona s právnymi predpismi na ochranu osobných údajov.

Dnes sa budú poslanci ďalej zaoberať vládnymi aj poslaneckými návrhmi zákonov. Medzi nimi prerokujú živnostenský zákon, ako aj zákon o advokácii. Popoludní o 14:00 čaká zákonodarcov pravidelná Hodina otázok na predstaviteľov vlády. Hlasovanie o prerokovaných bodoch sa uskutoční v štandardných časoch o 11:00 a podvečer o 17:00.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj