Portugalský premiér hrozí pre platy učiteľov demisiou svojej menšinovej vlády

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Lisabon 3. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)

Portugalský socialistický premiér António Costa v piatok vyhlásil, že jeho menšinová vláda podá demisiu v prípade, že parlament odsúhlasí spätné vyplatenie ušlého príjmu učiteľom. Tí mali v súvislosti s úspornými opatreniami vlády niekoľko rokov zmrazený rast platov. Píše o tom agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke portugalský premiér António Costa

Costa na margo opozičného návrhu vyhlásil, že by zvýšil verejné výdavky o jednu miliardu eur v tomto aj v budúcom roku, čo by malo za následok zruinovanie rozpočtových plánov vlády.

Portugalskí učitelia mali v rokoch 2011 – 2017 v súvislosti s úspornými opatreniami vlády zmrazený tabuľkový postup a s ním súvisiaci nárast platov. Odbory teraz požadujú, aby bol ušlý plat učiteľom spätne vyplatený.

Výrazné zvýšenie daní a rozsiahle ekonomické reformy zaviedla v rámci záchranného programu ešte predchádzajúca vláda Pedra Passosa Coelha. Portugalsku tým umožnila vrátiť sa v roku 2014 k hospodárskemu rastu po troch rokoch recesie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj