Caracas 31. januára 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Fernando Llano)

Proopozičné venezuelské médiá označujú Juana Guaida propagandisticky za hviezdu venezuelskej politiky. Tvrdia, že sa mu podarilo zjednotiť všetky roztrieštené opozičné sily a postaviť sa na ich čelo. Pravdou je však niečo iné

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke uprostred vpravo Juan Guaido

Ešte pred niekoľkými mesiacmi bol v politike úplne neznámou „veličinou“. A je faktom, že nie všetky opozičné prúdenia stoja za ním. Okrem toho majú medzi sebou už tradične veľké spory a nejeden z ich predstaviteľov by sám chcel byť vodcom opozície.

Minister obrany Vladimir Padrino, s veľmi úzkymi kontaktami k Rusku a blízky priateľ Madura vyhlásil:

„Vojaci našej otčiny neakceptujú žiadneho prezidenta, dosadeného temnými mocnosťami, a ani takého, ktorý sa protizákonne za prezidenta sám vymenoval.“

Ak by sa situácia zásluhou zmnienených mocností pre Madura tak zhoršila, že by sám odstúpil, tak armáda sama prevezme moc v štáte, ale nepripustí žiadneho zvonku dosadeného prezidenta.

Či sa USA aj v takom prípade rozhodnú zasiahnuť v prospech samozvanca Guaida vojensky, je veľmi otázne. A to aj preto, že sa už vytvorilo tzv. Lima-zoskupenie z niekoľkých latinskoamerických štátov. Okrem iného je v ňom aj Peru a Kanada.

Za toto zoskupenie sa v utorok vyjadril minister zahraničia Peru, Nestor Popolizio:

„Ako Lima-zoskupenie sme proti akejkoľvek zahraničnej vojenskej intervencie vo Venezuele.“

Po tom, ako sa Guaido nedávno vrátil z niekoľko týždňovej „pracovnej cesty“ z USA, tak si priniesol „potvrdenie“, že ho USA a niekoľko juhoamerických štátov uznali za prechodného prezidenta Venezuely. To ale ešte nič neznamená. A nič neznamená ani to, že sa Guaido začiatkom januára stal predsedom Parlamentu. Ten nemá fakticky nijakú moc, lebo prezident Maduro ho pred dvoma rokmi pozbavil moci, a to z vážnych politických dôvodov. Okrem toho je jeho predsedom len na niekoľko týždňov, lebo v tejto funkcii sa podľa dohody rýchlo striedajú ďalší.

Guaido svoju krátkodobú „moc“ v Parlamente využil veľmi šikovne na to, že obehal niekoľko štátov a keď sa vrátil s ich súhlasom vo vrecku, tak sa samozvanecky a hochštaplérsky 23. januára vyhlásil za prezidenta Venezuely. Nielen viacerí venezuelskí politológovia sú presvedčení, že v USA sľúbil za svoju podporu „výpredaj“ Venezuely do majetku cudzích koncernov.

Guaido je inžinier, má dcéru a je členom opozičnej strany Voluntad Popular, ktorú založil v roku 2009 Leopoldo Lopez. V roku 2014 bol zatknutý a od roku 2017 je v domácom väzení. Bol oddaným prívržencom USA a koncernov a robil všetko pre to, aby dosiahol zvrhnutie Huga Chaveza.

Po jeho smrti svoje rozvratné energie usmernil na nového prezidenta. Guaido bol jeho obdivovateľom už ako študent a neskôr jeho oddaným žiakom.

V každom prípade je jeho stratégia veľmi riskantná. Mohla by byť úspešná len, ak sa Maduro rýchlo zriekne najvyššieho úradu. Zatiaľ tomu ale nič nenasvedčuje . Okrem toho bezpodmienečne potrebuje podporu mocnej venezuelskej armády.

Ale ešte v piatok minister obrany, vojaci a ich rodiny ho opätovne vyzvali, aby rešpektoval ústavu, prestal provokovať a postavil sa na stranu venezuelského ľudu a nie na stranu USA a koncernov.

Fakt je, že ak Maduro ostane prezidentom a mladý muž neprestane intrigovať, tak bude postavený pred súd ako pučista. Už teraz bola proti nemu vznesená obžaloba. Najvyšší súd mu zakázal opustiť Venezuelu až do ďalšieho svojho rozhodnutia.

Roman Bednár


Zdroj