Sýria 19. marca 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Vincent Thian)

Hovorca teroristickej organizácie Islamský štát v pondelok, po takmer šestich mesiacoch bez vyjadrení, vyzval na odvetné opatrenia proti útokom na mešitu na Novom Zélande, informuje portál novín  The New York Times

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke spomienkové miesto pred mešitou Al Noor v Christchurch na Novom Zélande

“Scény masakrov v dvoch mešitách by mali prebudiť tých, ktorí boli podvedení a mali by podnietiť priaznivcov kalifátu, aby pomstili svoje náboženstvo,” vyhlásil hovorca Abu Hassan al-Muhajir v 44-minútovom zvukovom zázname.

Muhajir opísal streľby “bieleho extrémistu”, ktorý zabil 50 moslimov počas ich modlitieb v meste Christchurch, ako rozšírenie kampane proti Islamskému štátu. Streľbu tiež porovnal s týždňovou bitkou, ktorá zúrila v poslednej dedine kontrolovanej ISIS v Sýrii.

“Tu je Baghúz v Sýrii, kde sú moslimovia spálení na smrť a sú bombardovaní všetkými známymi a neznámymi zbraňami hromadného ničenia,” povedal, vykresľujúc ľudí v meste ako “bežných obyvateľov”, i keď v skutočnosti koaliční úradníci tvrdia, že väčšina z nich sú buď islamskí bojovníci alebo ich manželky a deti.

Muhajir tiež počas svojho vystúpenia spochybnil tvrdenie Bieleho domu o víťazstve nad teroristickou organizáciou a nazval ho „stavom zmätku a rozporov, ktorý znemožňuje každému pozorovateľovi poznať, čo znamená slovo „víťazstvo“.

Abu Hassan al-Muhajir je iba vymyslené meno a pravá identita tohto hovorcu nie je známa. Tiež nie je známe, že by sa niekedy objavil na fotografiách alebo v početných videách skupiny a o jeho osobnom životopise sa nevie takmer nič.

Doteraz vydal iba dve vyhlásenia, pričom posledné v septembri 2018 a trvalo iba 4 minúty. Dlhšie obdobie bez vyjadrení tak viedlo k domienke, že mohol byť zabitý.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj