Pompeo opäť hrozí Venezuele, dožaduje sa oslobodenia druhého muža opozície

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Washington 10. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Richard Drew)

USA vyzývajú na neodkladné prepustenie prvého podpredsedu opozičného parlamentu Venezuely Edgara Zambrana, ktorý bol zadržaný, vyhlásil minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Mike Pompeo

Zadržanie Zambrana ako jedného z vodcov štátneho prevratu z 30. apríla vo Venezuele oznámil skôr predseda Národného ústavodarného zhromaždenia krajiny Diosdado Cabello.

Podľa slov Pompea ide o neprijateľný a nezákonný krok. Zambrano musí byť okamžite prepustený,” uvádza sa v Pompeovom vyhlásení.

Venezuelská opozícia sa pokúsila 30. apríla o štátny prevrat. Predseda parlamentu Juan Guaidó a jeho stúpenci sa zišli v Caracase pred vojenskou základňou Carlota. Predtým vyzval Guaidó venezuelský ľud a armádu, aby vyšli do ulíc a ukončili operáciu Sloboda s cieľom zvrhnutia zákonného prezidenta Nicolasa Madura.

Prezident a minister obrany vyhlásili, že ozbrojené sily zostávajú verné zákonnej moci. Úrady oznámili skrachovanie pokusu o štátny prevrat a Maduro nariadil vyšetrovanie udalostí z 30. apríla.

Vo Venezuele začali 21. januára hromadné protestné akcie proti prezidentovi Madurovi čoskoro potom, čo zložil prísahu. Rad západných krajín na čele s USA vyhlásilo, že uznáva Guaidóa za dočasného prezidenta. Maduro zo svojej strany označil predsedu parlamentu za bábku USA. Rusko, Čína, Turecko a rad iných krajín podporili Madura ako zákonného prezidenta. V Moskve označili prezidentský status Guaidóa za neplatný.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj