Washington 2. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Guneev)

Dánsko aj naďalej nedalo povolenie na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 vo svojich územných vodách a v súvislosti s tým nebude možno tento projekt ukončený do konca roka 2019. Znamená to, že Rusko bude musieť Kyjev uprosovať, aby povolil tranzit ruského plynu cez ukrajinské územie?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Potrubie pre Nord Stream 2

Projekt v hodnote 9,5 miliardy eur, ktorý zabezpečí dodávky ruského paliva do Nemecka, už dostal potrebné povolenia od všetkých pobaltských štátov, cez ktorých územné vody plynovod povedie, s výnimkou Dánska.

Rusko už mnoho mesiacov čaká na rozhodnutie Dánskej energetickej agentúry ohľadom dvoch navrhovaných trás, čo spochybňuje možnosť ukončenia výstavby v naplánovanom termíne. Dánske kráľovstvo nedáva vôbec žiadnu odpoveď: ani kladnú, ani zápornú.

The Financial Times píše, že akékoľvek zdržanie výstavby plynovodu by bolo ďalšou ranou, zasadenou tomuto projektu. Denník pripomína, že ukončenie práce naplánovanej na koniec tohto roka sa časovo zhoduje s vypršaním dohody ruského Gazpromu s Ukrajinou o tranzite plynu cez jej územie.

Znamená to, že Rusko sa tak dostáva do patovej situácie a bude musieť “úpenlivo prosiť Ukrajinu, aby dala povolenie na tranzit”? Aké môžu byť následky pre dodávateľa a príjemcu ruského plynu v prípade, keď Dánsko bude aj naďalej mlčať? Na tieto otázky Sputnika odpovedal riaditeľ moskovského Ústavu pre národnú energetiku Sergej Pravosudov.

“Dokonca aj keď bude Severný prúd 2 uvedený do prevádzky do konca tohto roka, nebude môcť ihneď fungovať naplno. Nepredpokladalo sa to ani teoreticky. Pretože súčasne s uložením potrubia po morskom dne sa pracuje na vytvorení kontinentálnej infraštruktúry a plynovodnej siete pre ďalšiu prepravu plynu zo Severného prúdu 2.

Nemecké spoločnosti stavajú plynovod Eugal ku stredoeurópskemu plynovému hubu v okolí Baumgartenu v Rakúsku. Na území Česka sa stavia plynovod Capacity4Gas s uvedením do prevádzky v dvoch etapách v rokoch 2019 a 2021. Nové plynovody nikdy nefungujú naplno. Sú potrebné dva alebo tri roky na to, aby si užívatelia zvykli na novú trasu. Rovnaká situácia s vytvorením plynovodného systému na súši vzniká aj s Tureckým prúdom,” povedal Sergej Pravosudov.

Spolubesedník Sputnika sa domnieva, že kontrakt na tranzit plynu cez územie Ukrajiny bude treba nesporne uzavrieť. Otázka je, na aký objem, na aký termín a, čo je zásadne dôležité, aká bude tarifa na tranzit. Ukrajina chce, aby to bol kontrakt na 10 rokov s objemom tranzitu 60 miliárd kubíkov a s maximálnou tarifou – vyššou, ako je teraz.

Podľa slov Pravosudova si vedenie Gazpromu myslí, že cena tranzitu cez Ukrajinu je už teraz vyššia, ako na všetkých alternatívnych trasách: “Čo sa týka termínu kontraktu, ten najjednoduchší variant je predĺžiť už platnú zmluvu o jeden rok, a potom rozhodovať o možných zmenách. Potrebujeme kompromis. Dúfam, že ho dosiahneme,” povedal Sergej Pravosudov.

Článok denníka The Financial Times okomentoval aj bývalý námestník ministra priemyslu Poľska Jerzy Markowski.

“V Európe sú ľudia, ktorí veľmi radi dopaľujú Rusko a prejavujú v tom akúsi divnú urputnosť, a to ani nie politickú, ale akúsi primitívnu. Vidím v tom, ale hlbší ekonomický cieľ. Skutočne, ani jedno potrubie nemôže fungovať hneď naplno. Ostatne, príjemca sa má tiež k nemu prispôsobiť.

Pamätám si, ako to bolo so Severným prúdom 1: trvalo to dlho, celé štyri roky bolo treba na to, aby  dosiahol plnú kapacitu, rovnako ako aj možnosť príjmu plynu konečnými stanicami – spotrebiteľmi plynu. To po prvé. Po druhé, myslím si, že sa v určitej miere počíta s tým, že ak budú termíny uvedenia Severného prúdu 2 do prevádzky zameškané, budeme mať v tomto období možnosť dostávať v Európe viac plynu plynovodom z Nórska a Dánska. Jeho efektivita záleží zase na počte príjemcov, teda na kvantite dodávaného plynu. Môžeme v tom vidieť politické pozadie, v zásade je to, ale plán, ktorý by sme mohli sformulovať takto: “Ako sa dá pokaziť život konkurentom?” povedal spolubesedník Sputniku.

Jerzy Markowski nepochybuje o tom, že projekt Nord Stream 2 bude realizovaný.

“Severný prúd 2 postavia, to je jasné. Možno, za nejakú dobu vznikne dokonca situácia, keď iné európske krajiny sa budú sami usilovať o napojenie na Severný prúd 2, pretože sa ukáže, že to bude jedna z najlákavejších trás, ktorá sľubuje najväčšie výhody,” povedal v závere Jerzy Markowski.

Podľa harmonogramu má byť výstavba Nord Stream 2 ukončená do konca roka 2019. V tej dobe vypršia termíny, predtým uzatvorených dohôd o dodávkach a tranzite ruského plynu cez územie Ukrajiny. Takže z tohto hľadiska nie je budúcnosť zatiaľ jasná. Otázka uzavretia novej zmluvy sa prerokúva v rámci trojstranných stretnutí Ruska, Ukrajiny a Európskej komisie.

Ako vyhlásil v pondelok predstaviteľ ukrajinského prezidenta vo vláde Andrij Herus v interview pre RBK-Ukraina, plánuje Kyjev už v najbližšej dobe obnoviť rokovania s Moskvou o otázke tranzitu a nákupu ruského plynu. Ešte predtým, koncom júna šéf Gazpromu Alexej Miller povedal, že Moskva je ochotná predĺžiť skôr uzavretú zmluvu za podmienok, že budú uskutočniteľné.

V stredu 31. júla šéf rakúskej OMV Rainer Seele na tlačovej konferencii vyhlásil, že prvý plyn dodajú plynovodom Nord Stream 2 do polnoci 31. decembra 2019. Zdôraznil, že žiadne zdržanie realizácie projektu neočakávajú.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj