Bratislava 17. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Veľvyslanec USA v Nemecku Richard Grenelle vyhlásil v interview pre nemeckú agentúru DPA, že USA môžu presunúť časť amerických vojakov z Nemecka do Poľska kvôli tomu, že SRN zatiaľ nezvýšila obranné výdavky na 2% HDP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký veľvyslanec v Nemecku Richard Grenell

Rozmiestnenie amerických vojsk v Poľsku bude lepšie “zadržiavať Rusko”, ako keby ich poslali do Západnej Európy, vyhlásil poľský minister zahraničia Jacek Czaputowicz. Jeho slová uvádza televízna spoločnosť Polsat.

“Prítomnosť amerických vojsk v Poľsku hrá veľmi dôležitú zadržiavajúcu úlohu, ako ich ďalšia prítomnosť na Západe. Rusko bude dobre premýšľať, predtým ako použije vojenské prostriedky, keď uvidí prítomnosť medzinárodných síl v Poľsku, tým skôr amerických, povedal šéf zahraničnopolitického rezortu.

Vyjadril tiež nádej na to, že v priebehu nadchádzajúcej návštevy prezidenta USA Donalda Trumpa v Poľsku budú plány premiestnenia určitej časti amerických vojakov do Poľska konkretizované.

Na začiatku leta sa dohodli Washington a Varšava na rozmiestnenií letky amerických výzvedných bezpilotných lietadiel MQ-9 na poľskom území. USA oznámili tiež svoj zámer zvýšiť počet svojich vojakov o jeden tisíc z terajších 4,5 tisíc, ktoré sú v zložení americkej tankovej brigády a medzinárodnej praporovej skupiny.

V Nemecku sa nachádza najviac amerických vojakov v Európe – spolu 35-tisíc. Patrí k nim 17-tisíc amerických a 12-tisíc nemeckých civilistov, zamestnaných v americkej armáde. Členské krajiny NATO sa skôr zaviazali zvýšiť obranné výdavky na 2% HDP. Kancelárka Angela Merkelová neraz vyhlásila, že sa Berlín bude aj naďalej snažiť o dosiahnutie tohto cieľa. V tomto roku budú výdavky SRN na obranu činiť 1,36% HDP.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj