Varšava 4. januára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Virginia Mayo)

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz vyjadril všeobecnú mienku poľskej vlády, že Donalda Tuska nepovažuje za riadneho zástupcu krajiny v Európskej rade, pretože navrhnutý bol iný kandidát Jacek Saryusz-Wolski

Na snímke predseda Európskej rady Donald Tusk

Poľsko vybralo Donalda Tuska za svojho kandidáta na miesto predsedu Európskej rady v roku 2014, no v ďalších voľbách v roku 2017 už malo iného kandidáta, pretože podľa poľskej vlády “škodil záujmom Poľska”, napriek tomu bol (znovu)zvolený Donald Tusk.

Czaputowicz v rozhovore pre Polska Times povedal, že Tuskov výber bol síce “legálny, ale eticky neistý”. Pri voľbách v roku 2017 už ale vznikali v poľskom tábore mnohé spory, na ktoré sa Czaputowicza opýtal aj Wolfgang Schäuble, predseda nemeckého parlamentného Bundestagu. Ten dostal odpoveď, že “poľská vláda nespochybňuje legitimitu Donalda Tuska, ale neuznáva ho ako zástupcu Poľska”.

Poľsko totiž vtedy nominovalo Jaceka Saryusza-Wolského. Preto Czaputowicz nechápe, prečo nebol priamo do volieb zaradený Wolski, ale Tusk. “To je zvláštne, pretože podľa nášho názoru zo zmluvy je zrejmé, že len domáca krajina má povolené vybrať kandidáta. Hoci zmluvy nezakazujú podporiť kandidáta, ktorý je štátnym príslušníkom iného členského štátu,” podotkol Czaputowicz.

“Prvýkrát bola z danej krajiny vybraná iná osoba, než akú uviedla vláda. Nepamätám si, že by sa takéto niečo niekedy stalo v akejkoľvek medzinárodnej organizácii,” poznamenáva ďalej.

O niekoľko hodín pred začatím samitu, na ktorom mal byť vyhlásený nový predseda Európskej rady, nemecká kancelárka Angela Merkelová vo svojom prejave v Bundestagu preferovala Tuska. To by podľa Czaputowicza naznačovalo, že “Tusk bol reprezentantom Nemecka, aj keď možno neformálne”.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj