Varšava 15. novembra 2019 HSP/Sputnik/Foto:Pxhere)

V Poľsku je nedostatok zdravotníckeho personálu. Podľa odhadov Hlavnej lekárskej komory je nutných asi 68 tisíc odborníkov. Situácia by sa mohla zmeniť po zjednodušení pravidiel pre prijímanie lekárov z krajín mimo EÚ vrátane lekárov z Ukrajiny a Bieloruska. Na jednej strane bude v krajine viac lekárov, na strane druhej vláda nezvýši platy poľských lekárov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Lekárka na pohotovosti a členka Národnej lekárskej únie Katarzyna Pikulska, ktorá poskytla Sputniku svoje stanovisko, je o tom presvedčená. Poľská vláda sa spolieha na to, že lekári z Ukrajiny a Bieloruska nebudú mať tak veľké finančné očakávania ako špecialisti z Poľska. Preto je jednoduchšie uľahčiť postup nostrifikácie diplomov pre odborníkov z Východu, ako zvýšiť plat poľských lekárov,vysvetľuje.

Lukašenko pravdu

Pikulska nie je prekvapená, prečo plány zo strany poľskej vlády kritizoval bieloruský prezident. Podľa portálu Wirtualna Polska navrhol Lukašenko poľskej vláde, aby postupovala nasledovne:

Nakŕmte svojich lekárov, aby liečili vašich občanov. A všeobecne poznamenal: Často sa tvrdí, že Bielorusko si brať príklad z Poľska. Ak sa teda tento štát tak dobre rozvíja, prečo majú taký záujem o špecialistov z Bieloruska, z diktatúry?

Podľa Katarzyny Pikulskej Lukašenko pravdu. Poľská vláda očakáva, že potom, čo bieloruskí a ukrajinskí lekári prídu do Poľska, nebudú očakávať veľké výplaty a uspokoja sa s tým, čo majú. Málo sily, túžby a odborníci z Východu pochopia, ako tento trh funguje,myslí si.

„Hoci je veľa lekárov v dôchodkovom veku, a tiež mladých špecialistov, vo veku 40 rokov je však lekárov veľmi málo, vysvetľuje. Ako ďalej objasňuje, predovšetkým je nedostatok chirurgov, internistov, gynekológov. Poľskí odborníci stále spájajú svoju budúcnosť s odchodom z krajiny.

Zároveň povedala, že nemocnice sú zle financované a lekári sú veľmi vyťažení. Poľskí lekári a zdravotné sestry nezarábajú toľko, ako je tomu v iných krajinách EÚ. Mzdy máme oveľa skromnejšie. Okrem toho sú kvôli nedostatku odborníkov zatvorené oddelenia polikliník a tie, ktoré ešte fungujú, prežívajú iba vďaka zamestnancom, ktorí kvôli slušnej výplate musia pracovať aj 300 hodín mesačne,“ hovorí Pikulska.

Lekári z Ukrajiny a Bieloruska nezostanú v Poľsku

Čo sa týka lekárov z Východu, Pikulska neverí, že sa tým zlepší situácia v poľskej zdravotnej starostlivosti.

Medici z Ukrajiny a Bieloruska aj skôr jazdili do Poľska a aj teraz s nami pracujú. Počet lekárov s prihliadnutím na nové pravidlá, týkajúce sa uľahčenia nostrifikácie, skutočne zvýši. Ale globálne sa situácia nezmení. Mnoho lekárov z Východu stále nostrifikuje diplomy podľa noriem EÚ, začnú pracovať v Poľsku, ale za lepšími podmienkami pre prácu idú ďalej na Západ, napríklad do Nemecka, Nórska. Je to bežná prax,“ vysvetľuje.

Podľa Katarzyny Pikulskej nestojí za to sa obávať, že zjednodušené podmienky nostrifikácie diplomov lekárov z Ukrajiny a Bieloruska povedú k falšovaniu či neprofesionálnemu prístupu. Lekárska komora to nedovolí. Dokonca aj teraz v nemocniciach existujú pravidlá, keď zdravotná sestra, ktorá nemá príslušné povolenie, pracuje ako sanitárka. A zase lekár, ktorý čaká na nostrifikáciu diplomu, plní iné povinnosti. Títo odborníci pracujú na nižších pozíciách a všetci to vedia. Akonáhle dostanú príslušné povolenia, pracujú vo svojej špecializácii,vysvetlila.

Preferenčná tarifa pre lekárov z Východu?

Viceprezident Okresnej lekárskej komory Jarosław Biliński sa na situáciu pozerá zase z iného uhla. Myslí si, že sa dá hovoriť o dvojakom merítku.

Lekári z Východu budú môcť pracovať bez potrebného potvrdenia znalostí a povolenia, ktoré je povinné pre odborníkov z Európskej únie. Môžu sa tak objaviť nie príliš usilovní pracovníci. Dodávam, že nemám nič proti kolegom na druhej strane východnej hranice, ale spomínam si, že poľskí lekári tiež hromadne odchádzali za hranicu po roku 2004 a nikto z nich nevyužil túto tarifu,povedal Sputniku Jarosław Biliński.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj