Varšava 20. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Poľsko nepodporuje možný presun amerických jednotiek z Nemecka na svoje územie. Takú informáciu poskytol minister zahraničných vecí Poľska Jacek Czaputowicz v rozhovore pre Rzeczpospolita

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

“Rozhodne sa o to nebudeme nikdy snažiť. Americké jednotky v Nemecku slúžia tiež poľskej bezpečnosti,” povedal Czaputowicz.

Podľa jeho názoru sú americké jednotky v Nemecku “v zálohe” v prípade, “ak by Poľsko napadlo Rusko”.

Televízny kanál ARD, ktorý citoval amerického veľvyslanca v Nemecku Richarda Grenella, už skôr oznámil, že USA môžu premiestniť časť svojej armády z Nemecka do Poľska kvôli tomu, že Nemecko stále ešte nezvýšilo obranné výdavky na 2 % HDP. Veľvyslanec USA v Poľsku Georgette Mosbacher zase na Twittteri napísal, že Poľsko svoju povinnosť voči NATO v oblasti výdavkov na obranu plní. Nemecko, ale nie. To uviedlo, že by “uvítalo, keby americké jednotky prešli z Nemecka do Poľska”.

Práve v Nemecku sa nachádza väčšina amerických jednotiek v Európe, celkovo ide o 35-tisíc ľudí. Patrí sem aj 17 tisíc amerických a 12 tisíc nemeckých civilistov, ktorí sú zamestnaní v amerických jednotkách, informuje televízny kanál.

Predtým sa aliančné krajiny zaviazali zvýšiť výdavky na obranu na 2 % HDP. Leví podiel na rozpočte NATO majú výdavky USA a americký prezident Trump túto skutočnosť neraz kritizoval. Práve americký prezident si všimol nedostatočný príspevok zo strany Nemecka. Podľa jeho slov tvoria nemecké obranné výdavky “iba” jedno percento HDP, nutné však je, aby “platilo oveľa viac”. Nemecko očakáva, že výdavky na obranu by v tomto roku mohli tvoriť 1,36 %.

Začiatkom leta sa dohodli, že Spojené štáty rozmiestnia na poľskom území svoje prieskumné bezpilotné lietadlá MQ-9. Strany sa tiež dohodli, že USA zvýšia počet svojich vojakov o tisíc z terajších 4,5 tisíc vojakov. Poľsko sa zase zaväzuje na vlastné náklady pripraviť všetku potrebnú infraštruktúru pre umiestnenie tak veľkého počtu amerických vojakov a techniky.

Predtým médiá informovali o tom, že rozmiestnenie amerických vojsk v Poľsku by mohlo “lepšie zdržiavať Rusko”, ako v prípade, ak by ich poslali do Západnej Európy. “Prítomnosť amerických vojsk v Poľsku hrá veľmi dôležitú zdržiavaciu úlohu, ako ich ďalšia prítomnosť na Západe. Rusko si dobre rozmyslí, skôr ako použije vojenské prostriedky, keď uvidí prítomnosť medzinárodných síl v Poľsku, tým skôr amerických,” povedal šéf zahranično politického rezortu. Rovnako sa nechal počuť, že počas nadchádzajúcej návštevy amerického prezidenta v Poľsku by mohli byť plány na premiestnenie istých častí amerických vojakov do Poľska upresnené.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj