Varšava 4. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alik Keplicz)

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak v stredu v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas oznámil, že plány na modernizáciu armády zahŕňajú do roku 2026 sumu v prepočte 42,6 miliardy eur a krajina rokuje so Spojenými štátmi v súvislosti s nákupom stíhačiek F-35

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Mariusz Blaszczak

Informovala o tom agentúra PAP.

Blaszczak obhajoval vzťahy Poľska s USA, ktoré predtým predseda opozičnej Občianskej platformy (PO) Grzegorz Schetyna označil za “transakčné”, keďže USA o nich hovoria, že sú ohromné len preto, že Poľsko platí bez toho, aby sa dohadovalo.

“Kupujeme najlepšie vybavenie,” povedal Blaszczak a v súvislosti so stíhačkami F-35 dodal, že podobné lietadlá inde vo svete neexistujú a poľské vojenské letectvo ich nákupom získa výhodu oproti ostatným. Poľsko už podľa jeho slov vyrokovalo ceny a dosiahlo s USA dohodu.

Na investícii sa má podieľať aj poľský zbrojársky priemysel. Blaszczak pripomenul, že Poľsko spĺňa požiadavku NATO, aby členské krajiny dávali na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP), a HDP krajiny rastie, na základe čoho je rozpočet ministerstva obrany stabilný.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj